Po aktualizacji przepisów budowlanych, inwestorzy i deweloperzy mają obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego. Dotyczy on już nie tylko budynków od deweloperów. W poniższym artykule wyjaśniamy, czy certyfikat ten jest potrzebny do odbioru domu, a także co należy zrobić, jeżeli deweloper nie przekazał świadectwa. 

Świadectwo energetyczne w przypadku odbioru domu

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, często nazywane świadectwem energetycznym, to dokument, który informuje, ile energii potrzebuje budynek, aby móc użytkować go zgodnie z jego przeznaczeniem. Przepisy zawarte w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 po zmianach) wskazują na to, że inwestor ma obowiązek przekazać świadectwo charakterystyki do odbioru domu. Od 28 kwietnia 2023 r., dokument ten inwestor musi dołączyć do:

  • zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego,
  • wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. 

Zgłoszenie, które nie będzie zawierało certyfikatu energetycznego, będzie traktowane jako niekompletne, a co za tym idzie, zostanie zakwestionowane. 

Obowiązek ten nie dotyczy jedynie domów o powierzchni do 70 mkw., wykorzystywanych do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych. Dlatego kupując budynek od dewelopera, należy oczekiwać też przekazania świadectwa energetycznego. Dokument ten będzie zarazem dowodem na to, że w nieruchomości znajduje się już źródło ciepła i w efekcie tego budynek jest przeznaczony do zamieszkania. Jeżeli deweloper sam z siebie nie przekaże świadectwa charakterystyki, należy się o niego upomnieć. 

Świadectwo energetyczne w przypadku odbioru domu dla grup budynków

Zgodnie z art. 7. ust 1. Wspomnianej wyżej ustawy, świadectwo charakterystyki energetycznej do odbioru domu jednorodzinnego znajdującego się w jednej inwestycji dewelopera, może być sporządzone raz, a następnie powielone dla pozostałych budynków. 

Przygotowaniem świadectwa energetycznego zajmuje się audytor. Do tego celu często wykorzystuje dokumentację techniczną budynku lub też sporządza dokument na podstawie inwentaryzacji techniczno-budowlanej. Jeżeli nie ma do dyspozycji tych dokumentów, wykonuje świadectwo na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej już dla jednego z budynków. Takie działanie tylko przyspiesza proces tworzenia dokumentu. 

Co w sytuacji, kiedy deweloper nie przekazał świadectwa energetycznego?

Ostatni moment na przekazanie świadectwa energetycznego to ten, w którym następuje podpisanie aktu notarialnego. Jeżeli jednak umowa przenosząca własność zostanie podpisana przed zakończeniem budowy, deweloper może tego dokumentu nie przekazać. Wówczas obowiązek wykonania świadectwa spoczywa na nowym właścicielu. Gdyby deweloper nie przekazał dokumentu pomimo wcześniejszego przeniesienia własności odebranego już budynku, naraziłby się na karę grzywny. Niestety nie każdy obawia się tych kar. Dlatego nabywcy pozostaje albo upominać się o świadectwo, albo zlecić wykonanie go na własny koszt. 

Czasem nawet lepiej jest zająć się tym osobiście, zamiast liczyć na dewelopera, któremu może wcale nie zależeć na szybkim przekazaniu dokumentu. Lekceważenie przez niego powagi sytuacji wpłynie tylko na niekorzyść nabywcy danej nieruchomości. Na realizację świadectwa charakterystyki czeka się jedynie kilka dni, a koszt usługi nie jest wysoki. 

Świadectwo energetyczne przekazane przez dewelopera – termin ważności

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat. Jednak czas ten może ulec skróceniu. Wpływ na to najczęściej ma ocieplenie budynku albo wymiana źródła ciepła. Do tego samego prowadzą prace realizowane wewnątrz budynku. Wystarczy wyburzyć albo przestawić ścianę – w tych sytuacjach też zmienia się charakterystyka i posiadane do tej pory świadectwo staje się nieaktualne. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlecić audytorowi aktualizację tego dokumentu. W iswiadectwa.pl zajmujemy się tym sprawnie i profesjonalnie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami usługi na naszej stronie. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, nasi doradcy pozostają do Twojej dyspozycji. 

Opublikowano

2024-01-25

Oceń naszą publikację

Certyfikat energetyczny a odbiór mieszkania i domu
Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej