Od 28 kwietnia 2023 właściciele domów i mieszkań, którzy zamierzają sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, są zobowiązani do uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej. Dokument ten należy przekazać kupującemu lub najemcy. A co, jeśli właściciel nieruchomości nie dopełni tego obowiązku? Jakich konsekwencji może się spodziewać? Ile wynosi grzywna za brak świadectwa energetycznego? Tym tematem zajmiemy się w naszym artykule.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne to dokument, z którego można się m.in. dowiedzieć, ile energii potrzeba do korzystania z danej nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. Ważnym elementem certyfikatu jest również informacja i udziale odnawialnych źródeł energii w zapotrzebowaniu energetycznym nieruchomości.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym świadectwo charakterystyki energetycznej jest obligatoryjne w następujących przypadkach:

  • do zgłoszenia zakończenia budowy nowej nieruchomości;
  • do uzyskania pozwolenia na użytkowanie nowo wybudowanego budynku;
  • gdy właściciel zamierza sprzedać nieruchomość;
  • gdy planowany jest wynajem nieruchomości;

po każdej termomodernizacji budynku (niezależnie od tego, kiedy budynek został wybudowany). 

Wykonanie świadectwa energetycznego można zlecić firmie z odpowiednimi uprawnieniami, np. iswiadectwa.pl. Obecnie można wszystko załatwić online. 

Grzywna za brak świadectwa energetycznego. Jaka kara grozi właścicielowi nieruchomości?

Właściciel mieszkania jest zobowiązany do przekazania świadectwa energetycznego wynajmującemu lub kupującemu jego nieruchomość. W przypadku najmu możliwe jest przekazanie kopii świadectwa w formie papierowej lub wydruku dokumentu w wersji elektronicznej. Jeśli natomiast w grę wchodzi nabycie nieruchomości, przepisy przewidują przekazanie oryginału dokument. 

W  razie niedopełnienia tego obowiązku trzeba liczyć się z karą. Grzywna za brak świadectwa energetycznego może zostać zasądzona na podstawie przepisy o wykroczeniu. Jej wysokość wynosi od 20 do 5000 zł. 

Grzywna nakładana jest przez sąd na wniosek policji lub prokuratora. Wystarczy, że najemca/kupujący mieszkanie zgłosi odpowiednim służbom, że nie otrzymał świadectwa energetycznego, a wynajmujący/sprzedający mieszkanie może zostać ukarany. 

Należy mieć świadomość, że również brak certyfikatu energetycznego w przypadku nowych budynków wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przede wszystkim zarówno zgłoszenie zakończenia budowy, jak i wniosek o pozwolenie użytkowania budynku bez aktualnego świadectwa energetycznego będą traktowane w urzędzie jako niekompletne. Co istotne, użytkowanie domu bez odbioru jest niezgodne z prawem. To wykroczenie jest zagrożone grzywną w wysokości do 10000 zł – może być ona nałożona kilkukrotnie. 

Jak uniknąć grzywny za brak świadectwa energetycznego?

Niektórzy właściciele nieruchomości, chcąc uniknąć wydatku związanego ze stworzeniem świadectwa charakterystyki energetycznej, rezygnują z pozyskania tego ważnego dokumentu. To błąd.  Grzywna za brak świadectwa energetycznego wynosi nawet do 5000 zł, a tymczasem koszt rzetelnie wykonanego świadectwa jest niewielkim ułamkiem tej kwoty. 

Na rynku działa wiele doświadczonych firm, które zajmują się sporządzaniem certyfikatów energetycznych dla budynków i mieszkań. Takie firmy najpierw zbierają dane na temat nieruchomości (przy użyciu specjalnego formularza lub ankiety), a następnie audytor wykonuje certyfikat dla nieruchomości i rejestruje go w bazie.  

Planujesz wynająć lub sprzedać nieruchomości? Nie ryzykuj kary grzywny. Obecnie możesz zlecić wykonanie obowiązkowego świadectwa energetycznego firmie iswiadectwa.pl, która ma niezbędne uprawnienia i zna aktualne standardy unijne.

Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Grzywna za brak świadectwa charakterystyki energetycznej
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej