Z tego artykułu dowiesz się:
Wynajem nieruchomości to jedna z sytuacji, w jakich niezbędne jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Przepisy prawne mówią, że dokument ten musi zostać przekazany najemcy domu, mieszkania lub lokalu użytkowego. W naszym artykule znajdziesz informacje na temat zakresu certyfikatu energetycznego oraz sposobu jego przekazania.
Czy certyfikat energetyczny jest zawsze konieczny przy najmie nieruchomości?
Najem nieruchomości a certyfikat energetyczny – wiele osób zastanawia się nad tym, czy obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dotyczy zarówno najmu krótko- jak i długoterminowego. W artykule 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków nie ma jednoznacznego rozróżnienia na najem krótko- i długoterminowy. Z tego względu przyjmuje się, że certyfikat energetyczny nieruchomości jest konieczny w obu przypadkach.
Jeśli potrzebujesz certyfikatu energetycznego, aby wynająć dom lub mieszkanie, możesz skorzystać z usług firmy iswiadectwa.pl. Certyfikaty są wystawiane online na podstawie formularza, w którym należy podać niezbędne dane nieruchomości.
Jak przekazać certyfikat energetyczny najemcy?
Odpowiedź na to pytanie zależy, od tego, czy właściciel nieruchomości posiada certyfikat elektroniczny w wersji papierowej, czy też w wersji online. Zgodnie z aktualnymi przepisami przy umowie najmu należy przekazać najemcy:
- kserokopię świadectwa w formie papierowej;
- wydruk świadectwa w firmie online.
Kopię lub wydruk dokumentu należy przekazać przy podpisywaniu umowy. Aby uniknąć późniejszych nieporozumień, warto byłoby odnotować w umowie, że najemca otrzymał certyfikat energetyczny nieruchomości. Innym rozwiązaniem jest oświadczenie najemcy o tym fakcie.
Rozsądne byłoby również podpisanie umowy z przekazaniem certyfikatu u notariusza. Dlaczego warto? Ta procedura może ułatwić w przyszłości ewentualną eksmisję lokatora, który zalega z czynszem.
Warto zaznaczyć, że certyfikat energetyczny jest ważny przez 10 lat (jeśli oczywiście nie dojdzie do żadnych termomodernizacji). Stąd też kopię tego samego świadectwa możesz przekazywać najemcom przez całą dekadę od jego uzyskania.
Certyfikat energetyczny nieruchomości pod wynajem – ceny
Wiele osób, które interesuje najem nieruchomości a certyfikat energetyczny, zastanawia się nad tym, jaki jest koszt profesjonalnie sporządzonych świadectw charakterystyki energetycznej.
Okazuje się, że koszty te wcale nie są wysokie. W przypadku mieszkań na wynajem ceny sporządzenia dokumentu zaczynają się już od 250 zł. Warto jednak mieć świadomość, że na finalny koszt usługi wpływają takie czynniki, jak:
- powierzchnia nieruchomości;
- rodzaj nieruchomości – dom, lokal użytkowy, mieszkanie;
- lokalizacja.
Aby uzyskać konkretną wycenę, należy skontaktować się z audytorem. Jeśli audyt poprzedzony będzie oględzinami na miejscu, trzeba liczyć się z wyższą ceną. Pamiętajmy jednak, że audyt na miejscu nie jest konieczny, aby wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej.
Korzyści z posiadania świadectwa energetycznego
Certyfikat energetyczny nie jest bynajmniej tylko kolejnym obowiązkiem dla właścicieli nieruchomości. Pozyskanie tego dokumentu ma kilka niebagatelnych zalet:
- podbija wartość oferowanego na wynajem mieszkania – potencjalny najemca może oszacować koszty zużycia energii w lokalu;
- lepsze możliwości negocjacyjne, zwłaszcza jeśli mieszkanie ma dobre parametry pod względem efektywności energetycznej;
- ekologia – wyższa efektywność energetyczna mieszkania wiąże się z niższą emisją dwutlenku węgla;
- możliwości termomodernizacji – z pomocą świadectwa energetycznego właściciele może zaplanować prace budowlane, które poprawią efektywność energetyczną lokalu.
Jeśli planujesz wynająć dom, mieszkanie lub lokal użytkowy, możesz zamówić certyfikat energetyczny online np. na iswiadectwa.pl – firma współpracuje z kompetentnymi audytorami, którzy są na bieżąco z aktualnymi przepisami dotyczącymi świadectw charakterystyki energetycznej.
Brak certyfikatu energetycznego przy wynajmie — konsekwencje
Omawiając temat: najem nieruchomości a certyfikat energetyczny, warto przyjrzeć się także konsekwencjom, które grożą właścicielowi nieruchomości za brak tego ważnego dokumentu. Obecnie jest to grzywna w wysokości nawet do 5000 złotych, którą nakłada przez sąd. Co istne, grzywna grozi także w sytuacji, gdy certyfikat energetyczny nie odpowiada do końca stanowi faktycznemu nieruchomości (np., jeśli audytor bazował przy sporządzaniu dokumentu na zbyt małej liczbie parametrów). O nowy certyfikat należy się postarać po każdej termomodernizacji lokalu.
Opublikowano
2024-02-08
Świadectwo charakterystyki energetycznej