Jeśli zamierzasz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomości, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej, które zostanie wystawione przez audytora z niezbędnymi uprawnieniami. Skąd wziąć certyfikat energetyczny? Czy można go zamówić przez internet? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Certyfikat energetyczny nieruchomości. Co to takiego?

Certyfikat energetyczny to dokument wystawiany przez wyspecjalizowanych audytorów, który zawiera charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku. Z dokumentu tego dowiesz się, ile energii jest potrzebne, aby można użytkować daną nieruchomość zgodnie z jej przeznaczeniem. Aby certyfikat odpowiadał rzeczywistemu stanowi nieruchomości, audytor przy jego sporządzeniu bierze pod uwagę następujące zmienne:

  • metraż nieruchomości;
  • rok budowy;
  • okna i drzwi;
  • przegrody nieprzezroczyste;
  • ocieplenie budynku;
  • źródło ciepła;
  • rodzaj grzejników itd. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe w przypadku nowych nieruchomości, a także domów, mieszkań i lokali użytkowych, które właściciel ma zamiar sprzedać lub wynająć. 

Skąd wziąć certyfikat energetyczny? Niezależnie od tego, czy potrzebujesz certyfikatu energetycznego dla domu, czy mieszkania, możesz skorzystać z oferty firmy np. iswiadectwa.pl – możliwe jest zamówienie certyfikatu przez Internet. 

Skąd wziąć certyfikat energetyczny? Oferta firm wystawiających certyfikaty

Niezależnie od regionu, w którym mieszkasz, bez trudu znajdziesz firmę, która wystawia certyfikaty energetyczne. Możesz oczywiście postawić na jakąś lokalną firmę, która oferuje klientom oględziny, na podstawie których wystawiane jest świadectwo. Oczywiście ma to przełożenie na cenę — świadectwo poprzedzone oględzinami nieruchomości jest znacznie droższe. 

Chcesz załatwić wszystko szybko, wygodnie i przystępnie cenowo? W takim razie dobrym wyborem będzie firma, która sporządza świadectwa charakterystyki energetycznej na podstawie danych nieruchomości dostarczonych przez klienta. Certyfikaty energetyczne online są legalne – doświadczony audytor wie doskonale, które parametry nieruchomości są istotne dla wiarygodności certyfikatu. 

Kto może wystawić certyfikat energetyczny?

Osoby, które zadają sobie pytanie, skąd wziąć certyfikat energetyczny, powinny mieć świadomość, że audytorzy muszą mieć stosowne uprawnienia. Przede wszystkim muszą być wpisani do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, który prowadzony jest przez MRiT. Audytorem może zostać osoba:

  • z pełną zdolnością do czynności prawnych;
  • z uprawnieniami budowlanymi;
  • z odpowiednim wykształceniem (studia wyższe na kierunkach architektura, architektura krajobrazu, pożarnictwo lub studia podyplomowe związane z charakterystyką energetyczną budynków).

Jeśli szukasz doświadczonych audytorów, którzy znajdują się państwowym wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych, możesz wziąć pod uwagę ofertę firm online. Taką firmą jest również iswiadectwa.pl. 

Certyfikaty energetyczne i ich ceny

Skąd wziąć certyfikat energetyczny? Już znasz odpowiedź na to pytanie. A jak wyglądają ceny certyfikatów? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ceny zaczynają się zwykle od 250 zł – tyle może kosztować certyfikat dla mieszkania. Większy metraż i bardziej skomplikowana konstrukcja nieruchomości są równoznaczne z wyższą ceną. W przypadku dużych budynków wielolokalowych cena dokumentu może oscylować nawet w okolicy 5000 zł. Koszty mogą dodatkowo podnieść oględziny nieruchomości na miejscu. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, lepiej wybierz firmę działającą online.

Opublikowano

2024-02-09

Oceń naszą publikację

Skąd wziąć certyfikat energetyczny: prosty poradnik
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej