Z tego artykułu dowiesz się:
- Świadectwo charakterystyki energetycznej krok po kroku
- Dlaczego certyfikat energetyczny jest ważny?
- Proces uzyskania certyfikatu energetycznego
- Wpływ certyfikatu energetycznego na środowisko
- Trendy i przyszłość certyfikacji energetycznej
- Certyfikat energetyczny a decyzje zakupowe i najmu
- Porady dla właścicieli nieruchomości w zakresie poprawy efektywności energetycznej
- Rola certyfikatu energetycznego w rozwoju zielonych technologii
- Jakie dane do świadectwa energetycznego mieszkania?
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i konieczności oszczędzania energii certyfikat energetyczny mieszkania staje się nie tylko obowiązkiem, ale i potrzebą. Wpływa on na wartość nieruchomości, koszty utrzymania oraz komfort życia. W tym artykule omówimy, czym jest certyfikat energetyczny, jakie ma znaczenie i jak go uzyskać.
Świadectwo charakterystyki energetycznej krok po kroku
Certyfikat energetyczny, inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, jest dokumentem określającym zapotrzebowanie budynku na energię, w tym :
- energię niezbędną na potrzeby ogrzewania i wentylacji,
- przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- chłodzenia.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków z późniejszymi zmianami nakłada na właścicieli nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem obowiązek posiadania takiego dokumentu na potrzeby przekazania go nabywcy bądź najemcy. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzenia takiego świadectwa było dostosowanie obowiązujących przepisów do prawa unijnego, a także zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej potencjalnych oszczędności energii w budynkach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki oszacowaniu poziomu rocznego zużycia energii możliwe jest też określenie w przybliżeniu kosztów utrzymania budynku lub jego części, związanych z zużyciem energii.
Ocena efektywności energetycznej budynku - kryteria
Kryteria, według których przeprowadzana jest ocena efektywności energetycznej budynku, służą przede wszystkim zdefiniowaniu obszarów wymagających poprawy w zakresie zużycia energii, co docelowo przyczynić się ma do zwiększenia energooszczędności projektowanych budynków. Taka ocena obejmuje między innymi ocenę izolacyjności cieplnej przegród budynku oraz sprawności zastosowanych w nim instalacji i urządzeń. Za najważniejszy wskaźnik oceny efektywności energetycznej uznaje się współczynnik zużycia energii na jednostkę powierzchni, porównujący całkowite roczne zużycie energii do użytkowej powierzchni budynku. Pozostałe wskaźniki to między innymi jakość instalacji elektrycznych, efektywność systemu ogrzewania oraz stopień izolacji termicznej.
Dlaczego certyfikat energetyczny jest ważny?
Obowiązek sporządzenia dla budynku lub jego części (mieszkania w budynku wielorodzinnym) świadectwa charakterystyki energetycznej w sytuacji, gdy planowana jest sprzedaż lub wynajęcie nieruchomości, pomimo iż wydawać by się mógł zbędnym utrudnieniem dla sprzedającego, w praktyce niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że informacje zawarte w świadectwie energetycznym mogą mieć dla potencjalnego nabywcy spore znaczenie. Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami świadectwo energetyczne jest źródłem informacji o nieruchomości przy jej szacowaniu, dlatego też informacje zawarte w dokumencie mogą mieć znaczący wpływ na wartość rynkową domu lub mieszkania.
Dodatkowo w świadectwie znajdują się inne bardzo ważne dla rynku nieruchomości informacje dotyczące między innymi:
- zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania konkretnego budynku i podgrzania wody,
- działania wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia.
Kiedy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?
Według obecnie obowiązujących przepisów obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy właścicieli nieruchomości, planujących ich zbycie lub wynajęcie (nie dotyczy on sytuacji, gdy nieruchomość jest wykorzystywana na własny użytek). Świadectwo energetyczne jest też wymagane na potrzeby złożenia przez inwestora zawiadomienia o zakończeniu prac budowlanych lub wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku z wyłączeniem domów do 70 m kw. zabudowy do własnych celów mieszkaniowych
Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny do 5 tysięcy złotych.
Proces uzyskania certyfikatu energetycznego
Świadectwo energetyczne może zostać przygotowane wyłącznie przez certyfikowanego audytora energetycznego, którego uprawnienia potwierdzimy w wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dokument może zostać sporządzony w wersji papierowej lub elektronicznej (opatrzony numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej).
W celu uzyskania dokumentu należy zwrócić się do jednej z firm, realizującej usługę sporządzenia świadectwa energetycznego i dowiedzieć się przede wszystkim:
- jakie informacje będą potrzebne audytorowi (ewentualnie jakie dokumenty dotyczące nieruchomości),
- jak długo potrwa sporządzenie świadectwa,
- jaki będzie koszt zleconej usługi.
Wpływ certyfikatu energetycznego na środowisko
Warto pamiętać o tym, że certyfikat energetyczny ma duże znaczenie nie tylko w kontekście sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Odgrywa on też ważną rolę w ochronie środowiska dzięki promowaniu budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększaniu świadomości w zakresie minimalizowania zapotrzebowania budynków na energię.
Efektywność energetyczna budynków przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2). Ujęcie kluczowych informacji z zakresu zużycia energii w budynku w formę ustandaryzowanego dokumentu stanowi spore ułatwienie dla właścicieli nieruchomości, którzy w oparciu o te dane mogą podejmować przemyślane kroki związane z modernizacją budynku oraz z inwestowaniem w technologie, poprawiające efektywność energetyczną nieruchomości. Wdrożenie proekologicznych rozwiązań dla właścicieli nieruchomości oznacza dodatkowe korzyści w postaci :
- zwiększenia wartości nieruchomości,
- oszczędności finansowych,
- poprawy komfortu użytkowania dzięki lepszemu komfortowi cieplnemu i lepszej jakości powietrza w budynku.
Trendy i przyszłość certyfikacji energetycznej
Świadectwa energetyczne odgrywają coraz większą rolę na rynku nieruchomości, zwłaszcza w procesie sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości. Na zmiany przepisów w Polsce duży wpływ ma polityka Unii Europejskiej, której celem jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków. Wśród planowanych w polskim prawie zmian jest między innymi wprowadzenie obowiązku odnawiania świadectw energetycznych oraz opracowanie i wdrożenie wyższych standardów dla nowych i modernizowanych budynków.
Certyfikacja energetyczna jest też silnie związana z nowymi technologiami, takimi jak inteligentne systemy zarządzania energią i zastosowanie odnawialnych źródeł energii, które nie pozostaną bez wpływu na oceny w certyfikatach. Coraz częściej stosowane w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych inteligentne systemy zarządzania energią umożliwiają monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym i ze względu na ich skuteczność w procesie redukcji zużycia energii docelowo najprawdopodobniej staną się częścią procesu certyfikacji energetycznej.
Podobnie technologie odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika, pompy ciepła) zyskują coraz większą popularność, również przyczyniając się do redukcji zużycia energii.
Wszystkie zmiany, przyczyniające się do wzrostu energooszczędności budynków, niewątpliwie w nadchodzących latach będą też wpływać na sytuację na rynku nieruchomości, chociażby poprzez już obserwowany wzrost wartości nieruchomości o wysokiej klasie energetycznej.
Certyfikat energetyczny a decyzje zakupowe i najmu
Świadectwo charakterystyki energetycznej w coraz większym stopniu wpływa na decyzje konsumentów dotyczące zakupu lub wynajmu nieruchomości. Coraz częściej potencjalni nabywcy i najemcy biorą pod uwagę nie tylko cenę zakupu (lub najmu) mieszkania bądź domu oraz miesięczne koszty jego użytkowania (czynsz, opłaty za media). Efektywność energetyczna nieruchomości powoli staje się jednym z kluczowych czynników przy wyborze mieszkania. Nie bez znaczenia jest też postrzeganie nieruchomości energooszczędnej jako ekologicznego miejsca do życia, o większym prestiżu, co też może przekładać się na jej większą wartość.
Porady dla właścicieli nieruchomości w zakresie poprawy efektywności energetycznej
Mając świadomość ogromnej wagi efektywności energetycznej domu lub mieszkania, warto jest zastanowić się nad możliwością wprowadzenia w naszym domu zmian, które mogłyby przyczynić się do wzrostu jego energooszczędności. Będzie to korzystne nie tylko dla nas jako właścicieli nieruchomości, ale może też mieć spore znaczenie w sytuacji, gdy zdecydujemy się na sprzedaż lub wynajęcie posiadanego mieszkania bądź domu, co może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia certyfikacji energetycznej nieruchomości. Takie zmiany mogą polegać na:
- wymianie okien,
- poprawie termoizolacji,
- wymianie grzejników,
- instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- używaniu żarówek energooszczędnych,
- dbaniu o czystość filtrów powietrza,
- ustawianiu w nocy niższej temperatury,·
Warto wspomnieć też o dotacjach na modernizację oraz licznych programach wspierających inicjatywy zwiększające efektywność energetyczną.
Rola certyfikatu energetycznego w rozwoju zielonych technologii
Certyfikacja energetyczna ma wpływ nie tylko na rynek nieruchomości mieszkaniowych, ale też na sektor budowlany przede wszystkim poprzez promowanie zielonych technologii. Wzrost wymagań dotyczących efektywności energetycznej przyczynia się również do pojawienia innowacji i rozwoju nowych rozwiązań ekologicznych w budownictwie, w tym między innymi:
I. systemów rekuperacji ciepła,
II. szerokiego zastosowania paneli fotowoltaicznych,
III. zastosowania materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej,
IV. wykorzystanie inteligentnego zarządzania energią w budynku,
V. stosowania na większą skalę materiałów budowlanych o niższym śladzie węglowym.
W budownictwie energooszczędnym nadrzędnym celem staje się redukcja zużycia energii w budynkach przy jednoczesnym zapewnieniu ich użytkownikom wysokiego komfortu. Dzięki temu certyfikacja energetyczna przyczynia się do zwiększenia się skali inwestowania w rozwiązania i technologie proekologiczne, tym samym wpływając na zmniejszenie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne.
Jakie dane do świadectwa energetycznego mieszkania?
To, jakie dane będą niezbędne na potrzeby sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części w dużym stopniu zależeć będzie od firmy, do której zwrócimy się o realizację usługi. Audytorowi zazwyczaj należy przekazać następujące informacje:
- położenie nieruchomości,
- zdjęcia budynku, w tym elewacji frontowej i otoczenia,
- rok budowy budynku,
- wskazanie piętra, na którym znajduje się mieszkanie, dla którego sporządzony ma zostać certyfikat
- określenie ilości pięter w budynku wielorodzinnym,
- wskazanie źródła ciepła, ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej,
- określenie rodzaju wentylacji,
- wskazanie rodzaju okien,
- określenie budowy i grubości ścian zewnętrznych.
Niezbędne będzie też przekazanie rzutu lokalu.
W większości przypadków wskazane wyżej informacje będą wystarczające dla audytora, który na ich podstawie będzie w stanie przygotować kompletne świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości. Czas realizacji usługi oraz jej cena określana jest indywidualnie momencie jej zlecania wybranej przez nas firmie. Wykonanie certyfikatu energetycznego może zostać zlecone przez:
- właściciela lub zarządcę budynku,
- osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (w przypadku zbycia tego prawa lub najmu lokalu),
- osobę, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (w przypadku najmu lokalu),
- inwestora (przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie).
Certyfikat energetyczny jest nie tylko wymogiem prawnym, ale również narzędziem, które może przyczynić się do zwiększenia wartości nieruchomości i obniżenia kosztów eksploatacyjnych, jednocześnie promując świadome i odpowiedzialne podejście do zarządzania energią w budynkach mieszkalnych. Jego uzyskanie jest procesem prostym, ale wymagającym odpowiedniego przygotowania i zrozumienia
Opublikowano
2023-12-01
Świadectwo charakterystyki energetycznej