Świadectwa energetyczne nadal pozostają jednym z kosztownych obowiązków właścicieli nieruchomości. Niektórym wystarczy sporządzenie ich raz (do sprzedaży), inni natomiast będą musieli odnawiać swoje certyfikaty energetyczne. Jak często? Jakie elementy wpływają na okres ważności świadectwa energetycznego? Na te pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem o u standaryzowanej formie, w którym została określona charakterystyka energetyczna budynku. Dzięki niemu dowiadujemy się  jak dużo energii potrzeba, aby móc korzystać z niego w sposób zgodny z przeznaczeniem. Na świadectwie audytor proponuje nam także rozwiązania, dzięki którym moglibyśmy poprawić energetykę naszego budynku (mieszkania).

Przepisy nakazują, aby świadectwo przekazać nabywcy podczas transakcji sprzedaży lub najemcy przy podpisywaniu umowy. Teoretycznie, dzięki informacjom ze świadectwa mogą oni w pewnym przybliżeniu określić koszty eksploatowania budynku (mieszkania).

Wartość wskaźników ze świadectwa powinna być także umieszczona w ogłoszeniu (reklamie) sprzedaży domu.

Świadectwo potrzebują uzyskać także Ci inwestorzy, którzy budują nieruchomość. Jego kopię lub wydruk trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego, lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Od tego obowiązku jest jeden wyjątek. Jeśli budynek ma powierzchnię mniejszą niż 70 mkw i jest przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, to nie trzeba świadectwa.

Ważność świadectwa energetycznego

Przepisy wskazują, że sporządzone świadectwo jest ważne przez 10 lat od dnia sporządzenia, o ile nie zmieni się charakterystyka energetyczna budynku. Oznacza to, że jeżeli w kilka dni lub tygodniu po otrzymaniu świadectwa dokonamy istotnej zmiany w budynku, na przykład wymiany kotła grzewczego, rozbudowy, czy modernizacji systemów, to świadectwo traci swoją ważność. Również przeprowadzenie termomodernizacji przerywa nam ważność świadectwa energetycznego.

W takiej sytuacji musimy ponownie zlecić sporządzenie świadectwa lub dokonać jego aktualizacji u naszego audytora. Czy można zrezygnować z aktualizacji? Nie zalecamy takiej praktyki. W przypadku ewentualnej kontroli możemy narazić się na karę grzywny. Dlatego, że przepisy ją dopuszczają nie tylko w przypadku braku świadectwa, ale także za jego nieaktualność.

Ile wynosi grzywna za brak świadectwa energetycznego?

Grzywna za brak świadectwa może być dotkliwa dla domowego budżetu. Jej maksymalna wysokość, to nawet 5 000 zł. To o czym wielu właścicieli nie wie, to fakt, że może ją nałożyć na nas nie tylko nadzór budowlany i sąd, ale również gmina lub policja. W jaki sposób?

Przepisy dopuszczają kontrolę poprawności świadectw, więc może okazać się, że zostaniemy tymi „szczęśliwcami”, których urząd sprawdzi. Na przykład podczas weryfikacji aktów notarialnych otrzymanych od notariusza.

Najczęściej jednak urząd lub policja dokonują weryfikacji świadectw po otrzymaniu zgłoszenia od nabywcy, lub najemcy naszej nieruchomości. Na taki wniosek, policja rozpoczyna postępowanie mandatowe, które może skończyć się dla nas mandatem w wysokości do 500 zł. Jeżeli odmówimy jego przyjęcia, to sprawa trafi do sądu. Tam już może zostać zasądzona maksymalna grzywna.

Opublikowano

2024-11-28

Oceń naszą publikację

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej