Właściciele domów, zanim sprzedadzą daną nieruchomość lub przeznaczą ją na wynajem, muszą zaopatrzyć się w świadectwo charakterystyki energetycznej. Czy obowiązek ten dotyczy także właścicieli mieszkań znajdujących się w bloku wielorodzinnym? Wyjaśniamy!

Świadectwo energetyczne w bloku wielorodzinnym – kto musi je mieć?

Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że świadectwo energetyczne w bloku wielorodzinnym nie jest potrzebne, a przynajmniej nie jest obowiązkowe. Nierzadko można zetknąć się z opiniami, iż to wspólnota mieszkaniowa albo administracja ma obowiązek posiadania tego dokumentu. Przepisy wskazują na to, że jest zupełnie inaczej. 

Każde mieszkanie usytuowane w budynku wielorodzinnym (bloku), musi mieć oddzielne świadectwo energetyczne, ponieważ posiadanie dokumentu jest obowiązkiem każdego właściciela mieszkania. Owszem, wspólnota czy administracja też musi posiadać oddzielny dokument, gdyż w budynku tym znajdują się części wspólne, jednak jest to zupełnie odrębna kwestia.

W związku z tym nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości ma dom jednorodzinny albo budynek innego rodzaju, czy tylko mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Każdy z nich musi mieć świadectwo energetyczne dla danej nieruchomości. Wracając do tematu mieszkań, należy pamiętać, że właściciel mieszkania musi posiadać ten dokument, nawet jeżeli administracja czy wspólnota jeszcze tego dokumentu nie mają. 

Zatem kupując nowe mieszkanie, warto od razu zadbać o sporządzenie tego ważnego dokumentu. Jego brak grozi surową karą pieniężną. Lepiej więc nie odkładać sprawy na później, a tym bardziej, nie należy lekceważyć tematu. 

Świadectwo energetyczne w bloku dla mieszkań i budynku

Świadectwo energetyczne przygotowane dla bloku, jako budynku wielorodzinnego, wygląda inaczej niż dokument sporządzony dla poszczególnych mieszkań. Przede wszystkim obowiązek posiadania świadectwa energetycznego przez administrację czy wspólnotę nie wynika z faktu sprzedaży. Przepisy, jakie weszły w życie 28 kwietnia 2023 roku, nakazują, by świadectwo to po prostu znajdowało się w dokumentacji budynku. 

Niektóre wspólnoty i wielu właścicieli mieszkań jeszcze tego dokumentu nie posiada. Wynika to z braku czasu, a czasem tylko motywacji do wykonania kroku w kierunku pozyskania świadectwa energetycznego. Przepis wszedł w życie już jakiś czas temu, więc z pewnością nie wynika to z braku wiedzy o obowiązku posiadania świadectwa. Niech motywacją zatem będą surowe kary pieniężne, o których już wspomnieliśmy powyżej. 

Dziś brak świadectwa charakterystyki energetycznej budynku to żaden problem. U nas otrzymasz dokument w krótkim czasie od złożenia zamówienia na usługę i przekazania danych niezbędnych do przygotowania świadectwa. Proces ten przebiega bardzo sprawnie i profesjonalnie, a co najważniejsze, zgodnie z wszelkimi procedurami. Mamy audytorów z uprawnieniami, którzy wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu świadectw energetycznych dla właścicieli mieszkań i wspólnot. 

Zapoznaj się z naszą ofertą na stronie i zamów usługę lub skontaktuj się z naszym doradcą w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości. 

Opublikowano

2024-01-25

Oceń naszą publikację

Certyfikat energetyczny a mieszkanie w bloku
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?