Od kwietnia 2023 nie tylko nowe domy i mieszkania wymagają certyfikatu energetycznego. Również w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, jeśli są one wystawione na sprzedaż lub oferowane na wynajem, niezbędny jest sporządzony przez uprawnionego audytora certyfikat energetyczny. 

Ile wynosi koszt certyfikatu energetycznego budynku? Od czego zależy? W naszym artykule odpowiemy na te pytania. 

Certyfikat energetyczny nieruchomości. Co to za dokument?

Certyfikat energetyczny to kilkustronicowy dokument, który określa, jak energochłonna jest nieruchomość. W części informacyjnej dokumentu znajdują się wskaźniki, które dotyczą charakterystyki energetycznej budynku:

  • roczne zapotrzebowanie na energię użytkową (EU);
  • roczne zapotrzebowanie na energię końcową (EK);
  • roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP);
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową Uoze;
  • jednostkową wielkość emisji CO2. 

W certyfikacie energetycznym audytor uwzględnia nie tylko wskaźniki informacyjne, lecz także zalecenia dla konkretnego obiektu, których wdrożenie mogłoby poprawić charakterystykę energetyczną budynku. Tak działają też audytorzy, którzy współpracują z iswiadectwa.pl – tutaj można zamówić certyfikaty energetyczne online. 

Co wpływa na koszt certyfikatu energetycznego budynku?

Jest kilka istotnych czynników, które wpływają na koszt certyfikatu energetycznego budynku:

  • wielkość nieruchomości;
  • konstrukcja budynku – jej stopień komplikacji;
  • liczba przegród;
  • przeznaczenie budynku (w przypadku obiektów biurowych lub szkół analiza jest bardziej szczegółowa);
  • instalacje wewnętrzne w danym budynku (np. system grzewczy, wentylacyjny i klimatyzacja);
  • dostępność dokumentacji technicznej;
  • położenie geograficzne – w różnych regionach koszty też są różne. W dużych miastach trzeba się zwykle liczyć z wyższymi cenami. 

Warto zaznaczyć, że certyfikat energetyczny budynku jest wystawiany na 10 lat. Jeśli jednak w tym czasie właściciel zdecyduje się na przeprowadzenie prac, które wpływają na zapotrzebowanie energetyczne obiektu (np. wymiana okien), należy uzyskać nowy certyfikat, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Certyfikat energetyczny budynku a certyfikat dla domu jednorodzinnego

Jak wspomnieliśmy wyżej, koszt certyfikatu energetycznego jest uzależniony od gabarytów budynków. To nic zaskakującego. Wykonanie certyfikatu dla dużego budynku wielolokalowego jest o wiele bardziej czasochłonne niż w przypadku stosunkowo niewielkiego domu jednorodzinnego. Jeśli chodzi o budynki niemieszkalne, w których znajdują się wyłącznie lokale użytkowe, w certyfikacie musi być wskazane zużycie energii wynikające z użytkowania oświetlenia wbudowanego. Świadectwo energetyczne budynków wielolokalowych zawiera więcej informacji. To tłumaczy, dlaczego są droższe. 

Jeśli jesteś zainteresowany certyfikatem energetycznym budynku w korzystnej cenie, możesz zlecić jego wykonanie przez Internet. Iswiadectwa.pl to jedna z firm, która oferuje usługi tego typu. Dokument wystawiany jest na podstawie danych podanych przez zleceniodawcę. 

Ile wynosi  koszt certyfikatu energetycznego budynku?

Rozpiętość cen za sporządzenie certyfikatu energetycznego dla budynku o większych gabarytach jest bardzo duża. Ceny te zaczynają się od 800 złotych, bywa, że sięgają nawet 5000 zł. Jest wiele czynników, które wpływają na koszt certyfikatu energetycznego budynku. Każdy budynek ma swoje unikalne cechy, stąd też przy sporządzaniu certyfikatu konieczne jest indywidualne podejście. Przed zleceniem wykonania dokumentu warto poprosić uprawnionego audytora o dokładniejszą wycenę, aby finalny koszt usługi nie był niespodzianką.

Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Certyfikat energetyczny budynku: ile kosztuje dokument?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej