Chcesz sprzedać lub wynająć mieszkanie? A może planujesz wynajem pokoju? W obu przypadkach musisz postarać się o uzyskanie certyfikatu energetycznego części budynku – tak przewidują aktualne przepisy. Nie posiadając ważnego certyfikatu przy podpisywaniu umowy najmu lub kupna-sprzedaży, narażasz się na grzywnę.

Kto zleca wykonanie certyfikatu energetycznego części budynku?

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa wykonanie świadectwa energetycznego mieszkania lub lokalu użytkowego może zlecić właściciel, lub zarządca nieruchomości. Pamiętaj o tym, że informacja o wskaźnikach znajdujących się w certyfikacji musi znaleźć się w ogłoszeniu o sprzedaży lub wynajmie. Samo świadectwo  należy przekazać kupującemu przy podpisywaniu umowy (kopię papierowego dokumenty lub wydruk wersji elektronicznej w przypadku najmu). 

Tak to wygląda, jeśli dana część budynku ma własną księgę wieczystą. Jeśli lokal jej nie ma, można przekazać wynajmującemu świadectwo dla całego budynku. Jednak mimo wszystko warto postarać się o certyfikat energetyczny części budynku. Jest on bardziej miarodajny. 

Warto zaznaczyć, że profesjonalne firmy jak iswiadectwa.pl wykonują szybko i sprawnie certyfikaty energetyczne zarówno dla całych budynków, jak i ich części. Wykonane przez uprawnionego audytora certyfikaty od razu są rejestrowane w centralnym rejestrze. 

Certyfikat energetyczny części budynku. Dlaczego warto?

Miejmy świadomość, że zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych lokali w budynku jest różne. Na energochłonność konkretnego lokalu wpływają różne czynniki, np.: 

 • liczba osób korzystających z danego lokalu;
 • położenie lokalu (np. od strony północnej lub południowej);
 • powierzchnia;
 • nasłonecznienie itd. 

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że świadectwo dla całego budynku nie będzie w takim samym stopniu odzwierciedlać zapotrzebowania energetycznego poszczególnych części budynku. Tymczasem certyfikat energetyczny części budynku umożliwia kupującemu lub wynajmującemu oszacowanie kosztów energetycznych lokaju.  

Świadectwo energetyczne dla części budynku z jednakowymi rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowymi

Zdarza się, że poszczególne części budynku, zarówno lokale użytkowe, jak i mieszkania, mogą bazować na takich samych rozwiązaniach konstrukcyjnych i materiałach budowlanych. Przy założeniu, że lokale te będą tak samo użytkowane i zaopatrzone w energię, a do tego cechują się takim samym stopniem zużycia, możliwe jest zamówienie certyfikatu dla jednego lokalu i skopiowanie go dla pozostałych. Jeśli jednak jesteś zainteresowany tym uproszczeniem, najlepiej skontaktuj się a audytorem i upewnij się, czy w Twoim budynku jest to możliwe. 

Jak zlecić wykonanie certyfikatu energetycznego części budynku?

Obecnie możesz zamówić certyfikat energetyczny części budynku online, przykładowo w firmie iswiadectwa.pl, która współpracuje z doświadczonymi audytorami. 

Rzetelne firmy podsyłają swoim klientom specjalny formularz, który obejmuje pytania o dany lokal. Z pomocą formularza audytorzy zbierają informacje niezbędne do wykonania świadectwa energetycznego. Wymagane dane to chociażby:

 • adres, właściciel, zdjęcie;
 • rok budowy;
 • powierzchnia;
 • wysokość pomieszczeń;
 • liczba łazienek i toalet;
 • liczba i rodzaj okien i drzwi;
 • zamontowana wentylacja
 • rodzaj budynku;
 • źródło ogrzewania;
 • rodzaj grzejników itd. 

Na podstawie tych danych audytor jest w stanie sporządzić certyfikat energetyczny, który odpowiada stanowi faktycznemu danej części budynku. Co istotne, audytor jest odpowiedzialny również za rejestrację certyfikatu w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Certyfikat energetyczny części budynku: jak zdobyć?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej