Żeby zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej w Pile, wystarczy, że uzupełnią Państwo formularz rezerwacyjny na naszej stronie. Konsultant naszej firmy oddzwoni do Państwa i wyjaśni, jakie są dalsze kroki, żeby sporządzić świadectwo energetyczne w Pile.
Świadectwa energetyczne w Pile sporządzamy nawet w 24 godziny!
Efektywność energetyczna mieszkań w Pile
Analiza świadectw energetycznych dla nieruchomości z terenu Piły pozwala na ocenę rzeczywistego poziomu energochłonności lokalnego zasobu mieszkaniowego. W badanej próbie uwzględniono wskaźniki energii użytkowej (EU), końcowej (EK), pierwotnej (EP), emisji CO₂ oraz udziału odnawialnych źródeł energii (OZE). Dane pochodzą bezpośrednio z analizowanego arkusza i obejmują lokale o zróżnicowanym metrażu oraz wieku budowy.
Piła na tle wcześniej analizowanych miast prezentuje stosunkowo stabilny i umiarkowany poziom energochłonności. Nie występują tu skrajne przypadki budynków o ekstremalnie wysokim wskaźniku EP, co świadczy o relatywnie wyrównanym standardzie technicznym. Jednocześnie brak udziału OZE w próbie pokazuje, że rynek nadal opiera się głównie na tradycyjnych źródłach energii.
Wskaźniki analizowane w raporcie:
EU – roczne zapotrzebowanie na energię użytkową
EK – zapotrzebowanie na energię końcową
EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną
CO₂ – emisja jednostkowa
OZE – udział odnawialnych źródeł energii
Średnie wskaźniki energetyczne – Piła
Wskaźnik | Średnia | Min | Max |
EU [kWh/m²·rok] | 76,30 | 36,58 | 117,13 |
EK [kWh/m²·rok] | 107,13 | 44,80 | 171,30 |
EP [kWh/m²·rok] | 96,22 | 60,00 | 139,70 |
CO₂ [t/m²·rok] | 0,03 | 0,02 | 0,05 |
Udział OZE [%] | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Rozszerzona analiza tabeli zbiorczej
Średni poziom EP wynoszący 96,22 kWh/m²·rok wskazuje na stosunkowo dobrą efektywność energetyczną analizowanej próby. Jest to poziom niższy niż w wielu większych miastach, gdzie średnie EP często przekraczają 110–130 kWh/m²·rok. Minimalna wartość 60,00 kWh/m²·rok pokazuje obecność budynków o wysokiej klasie energetycznej.
Maksymalny poziom 139,70 kWh/m²·rok nie wskazuje na występowanie skrajnie energochłonnych obiektów. Różnica pomiędzy minimum a maksimum wynosi około 80 kWh/m²·rok, co oznacza umiarkowane zróżnicowanie techniczne zasobu.
Średnia różnica pomiędzy EU (76,30) a EK (107,13) wskazuje na około 30 kWh/m²·rok strat systemowych. Oznacza to, że część energii jest tracona w procesie konwersji i dystrybucji. Emisja CO₂ pozostaje relatywnie niska, co potwierdza brak obiektów o bardzo wysokiej intensywności spalania paliw kopalnych.
Brak udziału OZE w całej próbie oznacza, że wszystkie budynki bazują na konwencjonalnych źródłach energii, co w dłuższej perspektywie może stanowić barierę dla dalszej redukcji wskaźnika EP.
Ranking energetyczny Piły wg EP
Top 10 najefektywniejszych lokali w Pile (wg EP)
Miejsce | Adres | Metraż | Rok budowy | EU | EK | EP | CO₂ |
1 | Targowa 16/4 | 70,14 m² | 2018 | 52,28 | 73,90 | 60,00 | 0,0209 |
2 | Kadetów 4/3 | 62,00 m² | 2013 | 36,58 | 44,80 | 60,20 | 0,0238 |
3 | Konstancji 4A/3 | 82,71 m² | 2020 | 52,38 | 75,70 | 60,60 | 0,0210 |
4 | Drzymały 4/4 | 56,36 m² | 1946 | 55,48 | 82,70 | 90,90 | 0,0167 |
5 | Niemcewicza 14/2 | 54,00 m² | 2010 | 75,22 | 114,50 | 92,60 | 0,0323 |
6 | Tczewska 8/7 | 70,50 m² | 2005 | 75,14 | 103,90 | 98,90 | 0,0274 |
7 | Kusocińskiego 4/26 | 46,76 m² | 1980 | 93,94 | 119,00 | 105,90 | 0,0304 |
8 | Kossaka 142/15 | 19,61 m² | 1980 | 117,13 | 153,40 | 122,80 | 0,0426 |
9 | Łowiecka 16b/7 | 80,81 m² | 1981 | 89,47 | 132,10 | 130,60 | 0,0366 |
10 | Słowackiego 16/21 | 37,95 m² | 1981 | 115,39 | 171,30 | 139,70 | 0,0488 |
Analiza
Najlepsze lokale w Pile osiągają poziom EP poniżej 80 kWh/m²·rok, co oznacza wysoki standard energetyczny. W pierwszej części rankingu dominują budynki oddane do użytkowania po 2010 roku. Różnice między miejscem pierwszym a dziesiątym wynoszą niespełna 50 kWh/m²·rok, co świadczy o stosunkowo wyrównanym poziomie technicznym.
Top 10 najmniej efektywnych lokali w Pile (wg EP)
Miejsce | Adres | Metraż | Rok budowy | EU | EK | EP | CO₂ |
1 | Słowackiego 16/21 | 37,95 m² | 1981 | 115,39 | 171,30 | 139,70 | 0,0488 |
2 | Łowiecka 16b/7 | 80,81 m² | 1981 | 89,47 | 132,10 | 130,60 | 0,0366 |
3 | Kossaka 142/15 | 19,61 m² | 1980 | 117,13 | 153,40 | 122,80 | 0,0426 |
4 | Kusocińskiego 4/26 | 46,76 m² | 1980 | 93,94 | 119,00 | 105,90 | 0,0304 |
5 | Tczewska 8/7 | 70,50 m² | 2005 | 75,14 | 103,90 | 98,90 | 0,0274 |
6 | Niemcewicza 14/2 | 54,00 m² | 2010 | 75,22 | 114,50 | 92,60 | 0,0323 |
7 | Drzymały 4/4 | 56,36 m² | 1946 | 55,48 | 82,70 | 90,90 | 0,0167 |
8 | Konstancji 4A/3 | 82,71 m² | 2020 | 52,38 | 75,70 | 60,60 | 0,0210 |
9 | Kadetów 4/3 | 62,00 m² | 2013 | 36,58 | 44,80 | 60,20 | 0,0238 |
10 | Targowa 16/4 | 70,14 m² | 2018 | 52,28 | 73,90 | 60,00 | 0,0209 |
Analiza
Najwyższa wartość EP wynosi 139,70 kWh/m²·rok i nie przekracza poziomów ekstremalnych obserwowanych w innych miastach. Oznacza to brak budynków o skrajnie wysokiej energochłonności. Dominują roczniki z lat 70. i 80., jednak ich parametry nie odbiegają drastycznie od średniej miejskiej.
Wielkość budynku w Pile a zapotrzebowanie na energię
Wykres słupkowy
Wykres słupkowy przedstawia średnie wartości EU, EK oraz EP dla całej próby.
Szczegółowa analiza:
- Najniższy poziom osiąga energia użytkowa (EU), co jest naturalne – odzwierciedla ona rzeczywiste zapotrzebowanie budynku bez uwzględnienia strat.
- Wzrost do poziomu EK pokazuje wpływ sprawności instalacji grzewczych oraz strat przesyłowych.
- Wskaźnik EP jest niższy niż EK, co oznacza, że zastosowane źródła energii nie generują nadmiernie wysokiego współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.
- Różnice między słupkami są proporcjonalne i nie wskazują na anomalie.
- Stabilna relacja między EU, EK i EP świadczy o względnie uporządkowanej strukturze energetycznej analizowanych budynków.
W praktyce oznacza to, że głównym obszarem potencjalnej poprawy jest zwiększenie sprawności systemów grzewczych, ponieważ izolacyjność (EU) nie wykazuje skrajnych wartości.
Udział energii z OZE w Pile
Wykres kołowy
Wykres kołowy pokazuje jednoznacznie, że w analizowanej próbie 0% budynków korzysta z OZE.
Szczegółowa analiza:
- Brak jakiegokolwiek udziału OZE oznacza pełne uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii.
- Oznacza to, że wskaźnik EP w całości zależy od rodzaju paliwa używanego do ogrzewania.
- Wprowadzenie nawet częściowego udziału OZE mogłoby istotnie obniżyć EP.
- Brak OZE zwiększa wrażliwość rynku na zmiany cen energii.
- W kontekście przyszłych regulacji klimatycznych może to oznaczać konieczność modernizacji.
Wiek budynku w Pile a efektywność energetyczna
Analiza przeprowadzona na próbie 10 lokalizacji w Pile obejmuje budynki z okresu przed 1960 rokiem, z lat 70. i 80. oraz inwestycje oddane do użytkowania po 2011 roku. Dane pokazują wyraźną poprawę parametrów energetycznych w najnowszym budownictwie w porównaniu z zasobem z lat 70. i 80.
Poniższe zestawienie prezentuje średnie wskaźniki energetyczne według dekad budowy.
Średnie wskaźniki wg dekad budowy – Piła
Okres budowy | Średnie EU | Średnie EK | Średnie EP | Średnie CO₂ | Średni OZE |
Przed 1960 | 55,48 | 82,70 | 90,90 | 0,02 | 0,00% |
1971 – 1980 | 105,54 | 136,20 | 114,35 | 0,04 | 0,00% |
1981 – 2000 | 102,43 | 151,70 | 135,15 | 0,04 | 0,00% |
Po 2011 | 58,32 | 82,56 | 74,46 | 0,03 | 0,00% |
Analiza danych
Najwyższe średnie wartości EP występują w budynkach z lat 1981–2000 – 135,15 kWh/m²·rok. Niewiele niższy poziom EP odnotowano w grupie 1971–1980 (114,35). Budownictwo po 2011 roku osiąga wyraźnie niższy średni EP – 74,46, przy jednocześnie niskiej emisji CO₂ (0,03). W analizowanym zbiorze nie odnotowano udziału OZE w żadnej z grup budynków.
Dane wskazują, że w Pile nowoczesne inwestycje wyraźnie poprawiają efektywność energetyczną w porównaniu z zasobem z lat 70. i 80., natomiast różnice pomiędzy dwiema starszymi dekadami są umiarkowane.
Wnioski końcowe – Piła
Piła prezentuje stabilny, umiarkowany poziom efektywności energetycznej bez występowania skrajnych wartości. Rynek jest względnie jednorodny pod względem parametrów energetycznych. Największym obszarem potencjalnej poprawy pozostaje wprowadzenie odnawialnych źródeł energii oraz dalsza poprawa sprawności instalacji grzewczych.
Oceń naszą publikację
Świadectwo energetyczne Piła | inż. Jan Wiśniewski | 24 h
Średnia 5/5 na podstawie 30 opinii.