Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem, którego posiadanie okazuje się być niezbędne w sytuacji, gdy zamierzamy sprzedać bądź wynająć nieruchomość. Jaką formę może mieć świadectwo energetyczne, kiedy jest ono obowiązkowe i w jakim celu jest ono sporządzane? Zapraszamy do lektury.
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?
Po ubiegłorocznej nowelizacji Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków na właścicieli nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem nałożony został obowiązek posiadania świadectwa energetycznego, określającego roczne zapotrzebowanie budynku na energię, wyliczone w oparciu o ściśle określone we wzorze świadectwa czynniki, w tym:
- izolację termiczną budynku,
- system ogrzewania,
- rodzaj wentylacji,
- rodzaj i zużycie energii,
- wykorzystanie energii odnawialnej.
Świadectwo, które może zostać sporządzone wyłącznie przez certyfikowanego audytora, jest też wymagane jako załącznik do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego oraz do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Obowiązek nie obejmuje jedynie domów do 70 m kw. zabudowy, przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe.
Brak wymaganego przepisami prawa świadectwa energetycznego zagrożony jest grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych. Dlatego jeżeli nie posiadamy świadectwa dla nieruchomości, której jesteśmy właścicielem, a którą zamierzamy zbyć lub wynająć, warto jest odpowiednio wcześnie zadbać o zlecenie przygotowania dokumentu, który dla wielu potencjalnych nabywców oraz najemców może mieć duże znaczenie jako źródło wiedzy o kosztach utrzymania wybranego domu bądź mieszkania.
Z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej wyłączone są nieruchomości przeznaczone na własny użytek oraz:
- budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- budynki używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
- budynki przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
- budynki mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
- budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
- gospodarstwa rolne o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).
Gdzie uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Przygotowanie świadectwa energetycznego należy zwrócić się do certyfikowanego audytora energetycznego, którego uprawnienia sprawdzić można w wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, będącego częścią centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. W praktyce realizacja usługi przeprowadzenia audytu energetycznego nieruchomości zazwyczaj zlecana jest nie bezpośrednio audytorowi, a firmie, specjalizującej się w tego typu realizacjach, tak jak ma to miejsce w przypadku firmy iswiadectwa.pl. Na etapie zamawiania świadectwa powinniśmy otrzymać informację dotyczącą danych, których przekazanie audytorowi będzie niezbędne na potrzeby przygotowania świadectwa. Zazwyczaj są takie informacje jak:
- adres budynku,
- zdjęcia nieruchomości,
- rok budowy budynku,
- piętro, na którym znajduje się mieszkanie (jeżeli audyt dotyczy lokalu mieszkalnego),
- ilość pięter w budynku,
- źródło ciepła, ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej,
- rodzaj wentylacji,
- rodzaj stolarki okiennej,
- informacje dotyczące termoizolacyjności budynku, w tym budowy i grubości ścian zewnętrznych.
Dokument może zostać przygotowany zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej. Swoją ważność zachowuje przez 10 lat. Ten okres może ulec skróceniu w przypadku przeprowadzenia w budynku prac takich jak na przykład wymiana okien, mających wpływ na termoizolacyjność budynku.
W jakim celu sporządza się świadectwo energetyczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera bezcenne informacje, dotyczące rocznego zużycia energii w budynku, w tym energii niezbędnej na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia. Jego sporządzenie umożliwia oszacowanie rocznego zapotrzebowania budynku lub jego części na energię. Jednocześnie w oparciu o przygotowane świadectwo możliwe jest wprowadzenie zmian, mających na celu doprowadzenie do zwiększenia energooszczędności budynku (na przykład wymiana okien), co z kolei może przyczynić się nie tylko do spadku kosztów utrzymania budynku, ale też do wzrostu wartości rynkowej nieruchomości.
Nadrzędnym celem wprowadzenia obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków była konieczność dostosowania przepisów do tych obowiązujących w Unii Europejskiej, a także zwiększenie świadomości społecznej w zakresie możliwości oszczędzania energii w budynkach oraz promowanie budownictwa energooszczędnego.
Opublikowano
2024-08-26
Świadectwo charakterystyki energetycznej