Żeby zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej we Włocławku, wystarczy, że uzupełnią Państwo formularz rezerwacyjny na naszej stronie. Konsultant naszej firmy oddzwoni do Państwa i wyjaśni, jakie są dalsze kroki, żeby sporządzić świadectwo energetyczne we Włocławku.
Świadectwa energetyczne we Włocławku sporządzamy nawet w 24 godziny!
Efektywność energetyczna mieszkań – Włocławek
Analiza świadectw energetycznych dla Włocławka pokazuje stabilny, umiarkowany poziom efektywności energetycznej zasobu mieszkaniowego. W przeciwieństwie do wielu miast o wysokiej energochłonności, wartości EP nie osiągają poziomów alarmowych. Widoczny jest jednak wyraźny wpływ wieku budynków oraz rodzaju zabudowy na poziom zużycia energii.
Wskaźniki wykorzystane w analizie:
EU – roczne zapotrzebowanie na energię użytkową
EK – zapotrzebowanie na energię końcową
EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną
CO₂ – jednostkowa emisja dwutlenku węgla
OZE – udział odnawialnych źródeł energii
Wskaźnik EU obrazuje rzeczywiste potrzeby cieplne budynku. EK pokazuje ile energii trzeba dostarczyć do instalacji. EP uwzględnia pochodzenie energii i jej ślad środowiskowy. CO₂ odzwierciedla wpływ budynku na klimat. Udział OZE obniża wartość EP i zmniejsza zależność od paliw kopalnych.
Średnie wskaźniki energetyczne – Włocławek
Wskaźnik | Średnia | Min | Max |
EU | 80,45 | 58,99 | 127,83 |
EK | 111,09 | 60,70 | 179,80 |
EP | 101,58 | 67,70 | 146,80 |
CO₂ | 0,03 | 0,01 | 0,05 |
OZE | 1,37% | 0,00% | 8,11% |
Analiza
Średni EP na poziomie 101,58 kWh/m²·rok oznacza relatywnie dobrą efektywność energetyczną. Różnica między EU a EK wskazuje na umiarkowane straty systemowe, jednak nie są one wysokie. Maksymalny EP (146,80) nie przekracza poziomów charakterystycznych dla silnie zdegradowanego zasobu. Emisja CO₂ utrzymuje się na niskim poziomie. Obecność OZE (do 8,11%) świadczy o pojedynczych inwestycjach o wyższym standardzie energetycznym.
Ranking energetyczny Włocławka wg EP
Top 10 najefektywniejszych lokali
Adres | Metraż | Rok | EU | EK | EP | CO₂ | OZE |
Sadowa 22, Włocławek | 120,00 | 2024 | 58,99 | 60,70 | 67,70 | 0,0146 | 8,11 |
Długa 26/29, Włocławek | 25,00 | 1980 | 66,61 | 93,00 | 74,50 | 0,0258 | 0 |
Dziewińska 9/97, Włocławek | 28,50 | 1980 | 69,52 | 96,50 | 77,30 | 0,0268 | 0 |
Kręta 10/25 | 72,47 | 1988 | 77,62 | 106,20 | 85,00 | 0,0295 | 0 |
Starodębska 24/60 | 36,20 | 1967 | 72,60 | 123,40 | 99,70 | 0,0347 | 0 |
Wilgi 5/2 | 65,90 | 2014 | 82,15 | 110,60 | 128,30 | 0,0264 | 2,83 |
Strugaczy 9/2 | 50,37 | 1995 | 88,29 | 118,50 | 133,30 | 0,0258 | 0 |
Chopina 19a/41 | 27,00 | 1980 | 127,83 | 179,80 | 146,80 | 0,0513 | 0 |
Analiza
Najlepszy wynik osiąga nowy budynek przy ul. Sadowej (2024 r.), co potwierdza wpływ nowoczesnych standardów. Różnice pomiędzy pierwszym a piątym miejscem są umiarkowane, co wskazuje na stabilność rynku. Udział OZE w najlepszym obiekcie znacząco obniża EP. Starsze budynki z lat 80. osiągają przyzwoite wyniki, co sugeruje dobrą izolacyjność lub korzystne źródło ciepła. Warto zauważyć, że nawet w Top 10 nie ma wartości ekstremalnie niskich – rynek jest wyrównany.
Najmniej efektywne lokale
Adres | Metraż | Rok | EU | EK | EP | CO₂ | OZE |
Chopina 19a/41 | 27,00 | 1980 | 127,83 | 179,80 | 146,80 | 0,0513 | 0 |
Strugaczy 9/2 | 50,37 | 1995 | 88,29 | 118,50 | 133,30 | 0,0258 | 0 |
Wilgi 5/2 | 65,90 | 2014 | 82,15 | 110,60 | 128,30 | 0,0264 | 2,83 |
Starodębska 24/60 | 36,20 | 1967 | 72,60 | 123,40 | 99,70 | 0,0347 | 0 |
Kręta 10/25 | 72,47 | 1988 | 77,62 | 106,20 | 85,00 | 0,0295 | 0 |
Dziewińska 9/97 | 28,50 | 1980 | 69,52 | 96,50 | 77,30 | 0,0268 | 0 |
Długa 26/29 | 25,00 | 1980 | 66,61 | 93,00 | 74,50 | 0,0258 | 0 |
Sadowa 22 | 120,00 | 2024 | 58,99 | 60,70 | 67,70 | 0,0146 | 8,11 |
Analiza
Najwyższy EP (146,80) nie wskazuje na drastycznie nieefektywny budynek, lecz raczej na podwyższoną energochłonność. Różnice między najgorszym a najlepszym obiektem są stosunkowo niewielkie. Oznacza to brak silnej polaryzacji energetycznej w mieście. Nawet w dolnej części zestawienia nie występują wartości przekraczające 200 kWh/m²·rok. To pozytywnie wyróżnia Włocławek na tle bardziej energochłonnych miast.
Wielkość budynku we Włocławku a zapotrzebowanie na energię
Wykres słupkowy
Wykres słupkowy
Wykres słupkowy pokazuje zależność pomiędzy powierzchnią lokalu a poziomem zapotrzebowania na energię. W przypadku Włocławka nie obserwujemy gwałtownych skoków wartości między kategoriami metrażu, co oznacza relatywnie wyrównaną strukturę energetyczną zasobu. W najmniejszej kategorii (do 30 m²) wskaźnik EU jest umiarkowany, natomiast relatywnie wyższy poziom EK wskazuje, że w małych lokalach większą rolę odgrywają straty systemowe niż sama izolacyjność przegród. Oznacza to, że nawet niewielkie mieszkania mogą generować proporcjonalnie wyższe koszty eksploatacyjne, jeżeli system grzewczy nie jest optymalny. W przedziale 31–50 m² wartości EP pozostają stabilne i nie wykazują tendencji wzrostowej. Jest to segment dominujący w zabudowie wielorodzinnej i widać, że jego parametry energetyczne mieszczą się w umiarkowanym zakresie. Brak gwałtownych wzrostów świadczy o tym, że budynki z tego segmentu nie należą do najbardziej energochłonnych. W grupie 51–70 m² widoczny jest lekki wzrost EK i EP, co może wynikać z większego udziału budynków z lat 80. i 90. o przeciętnej izolacyjności. Jednak wzrost ten nie ma charakteru drastycznego, co potwierdza brak silnej polaryzacji energetycznej w mieście. W kategorii 71–100 m² oraz powyżej 100 m² pojawia się stabilizacja, a nawet poprawa wskaźników w przypadku budynków nowszych. Największy lokal w zestawieniu (120 m², rok 2024) wykazuje najniższe EP w całej próbie, co wyraźnie potwierdza wpływ nowoczesnych standardów budowlanych oraz zastosowania OZE.
Warto również zwrócić uwagę na emisję CO₂. W każdej kategorii metrażu wartości są niskie i nie przekraczają poziomów charakterystycznych dla wysokoemisyjnego ogrzewania węglowego. To oznacza, że struktura źródeł ciepła w mieście nie generuje ponadnormatywnego obciążenia środowiskowego.
Udział OZE w analizowanych nieruchomościach – Włocławek
Wykres kołowy
Wykres kołowyAnaliza wykresu kołowego
Wykres kołowy pokazuje dominację budynków bez udziału OZE, jednak w przeciwieństwie do wielu innych miast, udział odnawialnych źródeł energii nie jest zerowy. W próbie występują nieruchomości z realnym udziałem OZE (maksymalnie 8,11%). Największy udział OZE dotyczy budynku jednorodzinnego z 2024 roku. To właśnie ta inwestycja obniża średni wskaźnik EP dla miasta. Widać więc wyraźnie, że nawet pojedyncze nowoczesne realizacje mogą istotnie wpływać na statystykę energetyczną. Niewielki, ale obecny udział OZE oznacza początek transformacji energetycznej. Nie jest to jeszcze trend systemowy, ale raczej jednostkowe przypadki. OZE w zabudowie wielorodzinnej praktycznie nie występuje. Dominacja sektora bez OZE oznacza dalsze uzależnienie od energii systemowej i paliw kopalnych. W długim okresie może to skutkować wolniejszym spadkiem wskaźnika EP w porównaniu do miast intensywnie inwestujących w odnawialne źródła energii.
Jednocześnie fakt, że najwyższy udział OZE pojawia się w nowym budynku, potwierdza zgodność z aktualnymi warunkami technicznymi oraz rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi.
Wiek budynku we Włocławku a efektywność energetyczna
Analiza przeprowadzona na próbie 8 lokalizacji we Włocławku obejmuje budynki z lat 60., 70., 80.–90. oraz inwestycje oddane do użytkowania po 2011 roku. W badanym zbiorze nie występują obiekty sprzed 1960 roku, co oznacza, że porównanie dotyczy głównie powojennej zabudowy wielorodzinnej oraz nowszego budownictwa.
Poniższe zestawienie prezentuje średnie wskaźniki energetyczne według dekad budowy.
Średnie wskaźniki wg dekad budowy – Włocławek
Okres budowy | Średnie EU | Średnie EK | Średnie EP | Średnie CO₂ | Średni OZE |
1960 – 1970 | 72,60 | 123,40 | 99,70 | 0,03 | 0,00% |
1971 – 1980 | 87,99 | 123,10 | 99,53 | 0,03 | 0,00% |
1981 – 2000 | 82,96 | 112,35 | 109,15 | 0,03 | 0,00% |
Po 2011 | 70,57 | 85,65 | 98,00 | 0,02 | 5,47% |
Analiza danych
Wskaźnik EP utrzymuje się na zbliżonym poziomie w trzech pierwszych dekadach – około 99–109 kWh/m²·rok. Najwyższą wartość EP odnotowano w grupie 1981–2000 (109,15). Budownictwo po 2011 roku osiąga najniższą średnią emisję CO₂ (0,02) oraz najwyższy udział OZE (5,47%), co wyraźnie odróżnia je od starszego zasobu. Dekady 1960–1970 oraz 1971–1980 prezentują bardzo zbliżone wartości EP (99,70 i 99,53), przy identycznym poziomie emisji CO₂ (0,03).
Dane pokazują, że we Włocławku różnice pomiędzy dekadami nie są tak wyraźne jak w innych miastach, jednak nowe inwestycje wyróżniają się niższą emisją CO₂ oraz realnym udziałem odnawialnych źródeł energii.
Wnioski końcowe – Włocławek
Włocławek charakteryzuje się umiarkowaną energochłonnością budynków. Nie występują skrajne wartości EP ani bardzo wysoka emisja CO₂. Rynek jest stabilny i relatywnie wyrównany energetycznie. Największy potencjał poprawy dotyczy zwiększenia udziału OZE. Dalsza modernizacja instalacji grzewczych może jeszcze obniżyć EK.
Oceń naszą publikację
Świadectwo energetyczne Włocławek | inż. Jan Wiśniewski | 24 h
Średnia 5/5 na podstawie 249 opinii.