Od zmiany przepisów w 2023 certyfikat energetyczny muszą mieć nie tylko nowe domy i mieszkania. Obowiązek ten dotyczy również nieruchomości z rynku wtórnego, jeśli są wystawiane na sprzedaż. Właściciel mieszkania może zlecić wykonanie świadectwa jednej z firm działające online – one oferują najtańsze certyfikaty energetyczne. Co warto wziąć przy tym pod uwagę? W naszym artykule znajdziesz kilka porad.

Najtańsze certyfikaty energetyczne. Oferta firm lokalnych i działających online

Właściciele nieruchomości, którzy chcą zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub mieszkania, mogą łatwo znaleźć firmę, która świadczy takie usługi. Jeśli zdecydujesz się na ofertę lokalnej firmy, zwykle możesz zdecydować się na oględziny nieruchomości. To jednak pociąga za sobą wyższe koszty – audytor musi poświęcić znacznie więcej czasu na wystawienie dokumentu. 

Na rynku działa także wiele firm, które wystawiają certyfikaty energetyczne online. Ich klienci muszą wypełnić specjalny formularz, który zawiera pytania o konkretne parametry mieszkania lub domu. 

Jeśli interesują Cię najtańsze certyfikaty energetyczne, możesz skorzystać z usług jednej z ogólnopolskich firm, u których można zamówić wykonanie certyfikatu przez Internet. Taką firmą jest iswiadectwa.pl. Firmy pracujące online nie przeprowadzają oględzin na miejscu, co pozwala na obniżenie kosztów ich działalności. Stąd też mogą oferować swoje usługi w korzystnych cenach. 

Jak sporządzane są tanie certyfikaty energetyczne online?

Aby możliwe było wydanie miarodajnego certyfikatu energetycznego, który odpowiada aktualnemu stanowi nieruchomości, formularze od audytora są dość szczegółowe. Należy podać informacje dotyczące:

  • metrażu nieruchomości;
  • przegród w nieruchomości;
  • okien i drzwi;
  • systemu wentylacyjnego;
  • rodzaju ogrzewania;
  • typu grzejników;
  • roku budowy nieruchomości itd. 

Bardziej skomplikowane pytania w formularzu do uzyskania certyfikatu energetycznego są dokładnie opisane, co ułatwia udzieleniem odpowiedzi. W razie jakichkolwiek pytań można skontaktować z audytorem, który podpowie, jak znaleźć niezbędne informacje do projektu nieruchomości lub na tabliczkach znamionowych. 

Również najtańsze certyfikaty energetyczne, które wystawione są online, są od razu rejestrowane przez audytora w spisie centralnym. Audytor może albo od razu wprowadzić dane do spisu i zatwierdzić dokument, albo przesłać go z programu obliczeniowego lub zaimportować jako plik .xml. 

Najtańsze certyfikaty energetyczne – dlaczego warto być ostrożnym?

Zlecając wykonanie certyfikatu energetycznego, warto zdecydować się na doświadczoną firmę, która dokładnie zbiera informacje na temat danej nieruchomości. Przykładowo w iswiadectwa.pl klienci otrzymują dość szczegółowy formularz do wypełnienia, który obejmuje wszystkie istotne przy wystawianiu certyfikatu energetycznego aspekty. To wystarczająca baza do prawidłowego wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej domu lub mieszkania. 

Niestety nie wszystkie firmy działają w ten sam sposób. Jeśli trafisz na ofertę, która cenowo bardzo różnić się od przeciętnej na rynku, zachowaj ostrożność. Może się okazać, że dana firma oferuje wykonanie certyfikatu energetycznego na podstawie bardzo ograniczonej liczby parametrów. Zdarza się, że trzeba podać jedynie metraż i rok budowy nieruchomości, aby otrzymać dokument. Taka ilość danych to jednak za mało, aby analiza była rzetelna i zgodną ze stanem faktycznym. Tym samym w razie kontroli certyfikat zostanie uznany za nieważny, a właściciel pozostaje narażony na karę grzywny.

Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Najtańsze certyfikaty energetyczne: skąd je wziąć?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej