Żeby zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej w Bytomiu, wystarczy, że uzupełnią Państwo formularz rezerwacyjny na naszej stronie. Konsultant naszej firmy oddzwoni do Państwa i wyjaśni, jakie są dalsze kroki, żeby sporządzić świadectwo energetyczne w Bytomiu.
Świadectwa energetyczne w Bytomiu sporządzamy nawet w 24 godziny!
Efektywność energetyczna mieszkań w Bytomiu
Prezentowana poniżej analiza danych ze świadectw energetycznych sporządzonych dla nieruchomości zlokalizowanych w Bytomiu pozwala wyciągnąć konkretne wnioski dotyczące realnych kosztów ogrzewania oraz poziomu zapotrzebowania na energię i emisji CO₂. Opracowanie bazuje wyłącznie na danych zawartych w załączonym arkuszu Excel i obejmuje wszystkie ujęte w nim lokale.
Wskaźniki, które szczególnie interesują inwestorów i mieszkańców, to:
EU – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,
EK – wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową,
EP – wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną,
CO₂ – jednostkowa emisja dwutlenku węgla,
OZE – udział odnawialnych źródeł energii.
Średnie wskaźniki energetyczne dla Bytomia – analiza zbiorcza
Poniższa tabela przedstawia wartości uśrednione oraz skrajne dla badanej próby nieruchomości, co pozwala określić energetyczny punkt odniesienia bytomskiego rynku mieszkaniowego.
Tabela 1. Średnie wskaźniki energetyczne – Bytom
Wskaźnik | Średnia | Min | Max |
EU [kWh/m²·rok] | 124,52 | 49,50 | 217,13 |
EK [kWh/m²·rok] | 169,55 | 79,60 | 280,20 |
EP [kWh/m²·rok] | 256,41 | 65,70 | 479,70 |
CO₂ [t/m²·rok] | 0,09 | 0,02 | 0,21 |
Udział OZE [%] | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Analiza danych dla Bytomia – wnioski ekspertów
Średnie zapotrzebowanie na energię użytkową (EU) na poziomie 124,52 kWh/m²·rok wskazuje na niski standard energetyczny analizowanych budynków. Jednocześnie bardzo wysoka wartość średniego wskaźnika EP (256,41 kWh/m²·rok) jednoznacznie potwierdza silne uzależnienie bytomskich nieruchomości od nieodnawialnych źródeł energii oraz niską sprawność systemów grzewczych.
Szczególnie niepokojący jest zerowy udział OZE we wszystkich analizowanych lokalach. Oznacza to, że obecna struktura energetyczna zasobów mieszkaniowych w Bytomiu jest w całości oparta na paliwach kopalnych, co w przyszłości może skutkować istotnym wzrostem kosztów eksploatacyjnych oraz presją regulacyjną.
Ranking energetyczny Bytomia wg wskaźnika EP
Zestawienie pokazuje, że Bytom charakteryzuje się bardzo dużymi skrajnościami energetycznymi. Najlepszy lokal w analizie zużywa ponad siedmiokrotnie mniej energii pierwotnej niż obiekt o najsłabszych parametrach. Różnice te wynikają głównie z wieku budynków oraz braku kompleksowych modernizacji w części zasobów.
Top 10 najefektywniejszych energetycznie lokali w Bytomiu (wg EP)
Miejsce | Adres | Rok budowy | EP [kWh/m²·rok] | Status |
1 | Golfowa 38/16 | 2019 | 65,7 | LIDER |
2 | Chorzowska 12a/162 | 1966 | 65,9 | Bardzo dobra efektywność |
3 | Pomorska 9/16 | 1978 | 115,3 | Efekt modernizacji |
4 | Siemianowicka 77/1 | 1970 | 129,7 | Stabilne parametry |
5 | Plac Wojska Polskiego 8/83 | 1980 | 161,4 | Średnia miejska |
6 | Leopolda Staffa 2/1 | 1920 | 299,4 | Starsza zabudowa |
7 | Lazarówka 6a | 1977 | 309,3 | Wysokie zużycie |
8 | Kazimierza Pułaskiego 1/8 | 1928 | 316,8 | Niska efektywność |
9 | Plac Akademicki 7/3 | 1922 | 406,5 | Bardzo wysoka energochłonność |
10 | Adama Mickiewicza 9a/20 | 1906 | 470,8 | SKRAJNY WYNIK |
Top 10 najmniej efektywnych energetycznie lokali w Bytomiu
Miejsce | Adres | Rok budowy | EP [kWh/m²·rok] | Status |
1 | Wincentego Witosa 27/1 | 1890 | 479,7 | NAJGORSZY WYNIK |
2 | Adama Mickiewicza 9a/20 | 1906 | 470,8 | Skrajna energochłonność |
3 | Plac Akademicki 7/3 | 1922 | 406,5 | Bardzo wysoka energochłonność |
4 | Kazimierza Pułaskiego 1/8 | 1928 | 316,8 | Wysokie straty energii |
5 | Lazarówka 6a | 1977 | 309,3 | Wymaga modernizacji |
6 | Leopolda Staffa 2/1 | 1920 | 299,4 | Brak modernizacji |
7 | Plac Wojska Polskiego 8/83 | 1980 | 161,4 | Przekroczona średnia |
8 | Siemianowicka 77/1 | 1970 | 129,7 | Podwyższone zużycie |
9 | Pomorska 9/16 | 1978 | 115,3 | Średni standard |
10 | Chorzowska 12a/162 | 1966 | 65,9 | Poza strefą ryzyka |
Wielkość budynku w Bytomiu a zapotrzebowanie na energię
Najwyższe jednostkowe zapotrzebowanie na energię występuje w najmniejszych lokalach, co potwierdza dominację starej, słabo zmodernizowanej zabudowy. Wraz ze wzrostem metrażu obserwuje się stopniową poprawę parametrów energetycznych, jednak brak nowoczesnych źródeł ciepła ogranicza skalę tej poprawy.
Wykres 1. Średnie wartości EU, EK, EP oraz CO₂ w podziale na kategorie metrażu – Bytom (wykres słupkowy)
Średnie wartości EU, EK, EP oraz CO₂ w podziale na kategorie metrażu – Bytom (wykres słupkowy)
Wykres słupkowy przedstawia średnie wartości energii użytkowej (EU), energii końcowej (EK), energii pierwotnej (EP) oraz emisji CO₂ w podziale na kategorie metrażu dla analizowanej próby nieruchomości zlokalizowanych w Bytomiu. Taki układ pozwala jednoznacznie ocenić, w jakim stopniu powierzchnia lokalu wpływa na jednostkowe zapotrzebowanie na energię oraz realne koszty ogrzewania.
Najwyższe średnie wartości wszystkich analizowanych wskaźników występują w grupie najmniejszych lokali (do 30 m²). Dotyczy to zarówno energii użytkowej, jak i końcowej oraz pierwotnej, a także emisji CO₂. Oznacza to, że niewielki metraż nie przekłada się w Bytomiu na niskie koszty ogrzewania. Segment ten jest zdominowany przez bardzo starą zabudowę, często o niskim standardzie izolacyjnym i przestarzałych systemach grzewczych, co skutkuje wysokim zużyciem energii w przeliczeniu na metr kwadratowy.
W przedziale 31–50 m² widoczna jest częściowa poprawa parametrów energetycznych, jednak średnie wartości EK i EP nadal pozostają wysokie. Wskazuje to, że choć część budynków w tej kategorii mogła przejść punktowe modernizacje, to dominują w niej obiekty, które nie zostały objęte kompleksową termomodernizacją.
W grupach 51–70 m² oraz 71–100 m² zapotrzebowanie na energię utrzymuje się na podwyższonym poziomie, a w niektórych wskaźnikach ponownie rośnie. Jest to charakterystyczne dla zasobów mieszkaniowych z lat 60., 70. i 80., które stanowią znaczną część bytomskiej zabudowy. W tych budynkach kluczowym problemem nie jest metraż, lecz niska sprawność instalacji grzewczych oraz brak nowoczesnych źródeł ciepła.
Najkorzystniejsze jednostkowe parametry energetyczne widoczne są w segmencie powyżej 100 m², jednak poprawa ta ma charakter ograniczony. Wynika ona głównie z obecności nowszych obiektów lub budynków o lepszym stanie technicznym, a nie z powszechnego stosowania odnawialnych źródeł energii. Brak OZE sprawia, że nawet największe lokale w Bytomiu nie osiągają parametrów energetycznych typowych dla nowoczesnego budownictwa energooszczędnego.
Z perspektywy mieszkańców wykres jednoznacznie pokazuje, że metraż lokalu w Bytomiu nie jest miarodajnym wyznacznikiem kosztów ogrzewania. Kluczowe znaczenie mają wiek budynku, stan techniczny oraz zastosowane źródło ciepła, a najmniejsze mieszkania mogą generować relatywnie najwyższe jednostkowe koszty eksploatacyjne.
Udział energii z OZE w bytomskich nieruchomościach
Wykres 2. Udział energii z OZE w analizowanych nieruchomościach – Bytom (wykres kołowy)
Udział energii z OZE w analizowanych nieruchomościach – Bytom (wykres kołowy)Wykres kołowy przedstawia strukturę udziału odnawialnych źródeł energii w analizowanej próbie nieruchomości zlokalizowanych w Bytomiu. Jego wymowa jest jednoznaczna i ma charakter alarmujący.
Całość analizowanych lokali wykazuje zerowy udział energii z OZE, co oznacza pełne uzależnienie bytomskich nieruchomości od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne oraz tradycyjne systemy ciepłownicze. Brak nawet symbolicznego udziału odnawialnych źródeł energii odróżnia Bytom negatywnie od miast, w których pojawiają się pojedyncze inwestycje wykorzystujące fotowoltaikę, pompy ciepła lub inne rozwiązania niskoemisyjne.
Taka struktura energetyczna ma bezpośrednie konsekwencje dla wskaźnika EP, który w Bytomiu osiąga bardzo wysokie wartości. Brak OZE uniemożliwia obniżenie zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną nawet w budynkach o relatywnie poprawnych parametrach izolacyjnych.
Z punktu widzenia przyszłych regulacji środowiskowych oraz kosztów energii wykres ten wskazuje na wysokie ryzyko ekonomiczne dla właścicieli nieruchomości w Bytomiu. W sytuacji dalszego zaostrzania polityki klimatycznej oraz wzrostu cen energii, brak odnawialnych źródeł energii może skutkować znaczącym wzrostem kosztów eksploatacyjnych oraz spadkiem atrakcyjności rynkowej części zasobów mieszkaniowych.
Efektywność energetyczna mieszkań w Bytomiu pozostaje na bardzo niskim poziomie, a wysokie wartości EP i CO₂ wskazują na pilną potrzebę kompleksowych modernizacji. Brak OZE oraz duży udział starej zabudowy czynią rynek mieszkaniowy w Bytomiu jednym z najbardziej energochłonnych w analizowanej próbie.
Wiek budynku w Bytomiu a efektywność energetyczna
Analiza przeprowadzona na podstawie danych z załączonego pliku dla Bytomia pokazuje bardzo wyraźną zależność między rokiem budowy a poziomem energochłonności budynków. W przeciwieństwie do niektórych miast, tutaj różnice pomiędzy epokami budowlanymi są skrajne – szczególnie pomiędzy zabudową przedwojenną a nowszym budownictwem.
Średnie wskaźniki wg dekad budowy – Bytom
Okres budowy | Średnie EU | Średnie EK | Średnie EP | Średnie CO₂ | Średni OZE |
Przed 1960 | 169,31 | 219,06 | 394,64 | 0,14 | 0,00% |
1960–1970 | 63,06 | 98,75 | 97,80 | 0,02 | 0,00% |
1971–1980 | 112,40 | 164,23 | 195,33 | 0,07 | 0,00% |
Po 2000 | 59,81 | 79,60 | 65,70 | 0,02 | 0,00% |
Analiza danych – Bytom
Najbardziej energochłonne – budownictwo przed 1960 rokiem
To zdecydowanie najsłabsza grupa w całym zestawieniu:
- EP: 394,64 kWh/m²·rok
- EU: 169,31
- EK: 219,06
- CO₂: 0,14
Wskaźnik EP jest ponad sześciokrotnie wyższy niż w budownictwie po 2000 roku. Tak wysoka wartość świadczy nie tylko o słabej izolacyjności przegród, ale także o bardzo niekorzystnym źródle energii pierwotnej. Emisyjność CO₂ (0,14) jest tu niemal siedmiokrotnie wyższa niż w nowszych budynkach.
Najlepsze parametry – budownictwo po 2000 roku
Budynki po 2000 roku osiągają zdecydowanie najlepsze wyniki:
- EP: 65,70
- EU: 59,81
- EK: 79,60
- CO₂: 0,02
To najniższe wartości w całej analizie. Różnica EP pomiędzy najstarszą a najnowszą grupą wynosi blisko 330 kWh/m²·rok, co oznacza ogromną różnicę kosztową w eksploatacji.
Lata 1960–1970 – zaskakująco dobre wyniki
Ta grupa wypada bardzo korzystnie:
Wskaźniki są znacznie niższe niż w budynkach z lat 70. Może to świadczyć o przeprowadzonych modernizacjach lub korzystniejszym systemie ogrzewania w analizowanych lokalach.
Lata 1971–1980 – wyraźny wzrost energochłonności
Budownictwo z tej dekady osiąga:
To niemal dwukrotnie gorszy wynik niż w budynkach z lat 60., co pokazuje, że sama dekada budowy nie przesądza o efektywności – kluczowe są standardy wykonania oraz późniejsze modernizacje.
Oceń naszą publikację
Świadectwo energetyczne Bytom | inż. Jan Wiśniewski | 24 h
Średnia 5/5 na podstawie 271 opinii.