Jeśli ktoś ma dom lub mieszkanie, chce sprzedać nieruchomość lub zamierza ją wynająć, to zgodnie z obowiązującymi przepisami musi sporządzić certyfikat charakterystyki energetycznej. O dokumencie trzeba poinformować już w ogłoszeniu dotyczącym zbycia obiektu budowlanego lub najmu, a jego brak niestety wiąże się z otrzymaniem kary grzywny. Ocena energetyczna budynku dostarcza informacji na temat rocznego zapotrzebowania na energię konieczną do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia, podgrzania wody. Certyfikat charakterystyki energetycznej sporządza się w przypadku nowych obiektów budowlanych oraz już powstałych, jeśli ma mieć miejsce obrót nieruchomością lub chce się przeprowadzić prace modernizacyjne.
Kto może wystawić świadectwo energetyczne w Sosnowcu?
Zdarza się, że nie ma dokumentacji technicznej budynku, która jest potrzebna do sporządzenia certyfikatu charakterystyki energetycznej. W takiej sytuacji konieczne stanie się przygotowanie inwentaryzacji budowlanej, czym może zająć się architekt lub inżynier. Jest to niezbędne do tego, aby poznać parametry techniczne budynku, odnoszące się między innymi do jego konstrukcji, elementów wyposażenia dotyczącego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji. Oczywiście wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów i wydłużenia przygotowania paszportu energetycznego. Kolejną kwestią jest to, że za sporządzenie dokumentacji musi odpowiadać wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami kwalifikacjami. Paszport energetyczny może wykonać architekt, projektant, audytor energetyczny, inspektor nadzoru budowlanego.
Efektywność energetyczna budynków – Sosnowiec
Analiza danych dla Sosnowca pokazuje umiarkowany poziom energochłonności zasobu przy wyraźnym zróżnicowaniu pomiędzy najlepszymi i najsłabszymi energetycznie lokalami. Średni wskaźnik EP wynosi 132,32 kWh/m²·rok, co oznacza przeciętny poziom zapotrzebowania na energię pierwotną, ale w próbie występują również obiekty przekraczające 300 kWh/m²·rok.
W odróżnieniu od wielu innych miast, w Sosnowcu pojawiają się budynki z bardzo wysokim udziałem OZE (maksymalnie 87,72%), co silnie wpływa na ich parametry środowiskowe.
Wskaźniki wykorzystane w analizie
EU – roczne zapotrzebowanie na energię użytkową
EK – zapotrzebowanie na energię końcową
EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną
CO₂ – jednostkowa emisja dwutlenku węgla
OZE – udział odnawialnych źródeł energii
EU pokazuje potrzeby cieplne budynku.
EK uwzględnia sprawność systemu.
EP określa obciążenie środowiskowe.
CO₂ wskazuje poziom emisji.
OZE obniża wartość EP.
Średnie wskaźniki energetyczne – Sosnowiec
Wskaźnik | Średnia | Min | Max |
EU | 90,17 | 69,42 | 133,89 |
EK | 134,83 | 102,30 | 255,50 |
EP | 132,32 | 86,20 | 324,90 |
CO₂ | 0,0405 | 0,0290 | 0,0652 |
OZE | 6,27% | 0% | 87,72% |
Analiza średnich
Średni EP na poziomie 132,32 kWh/m²·rok wskazuje na przeciętną efektywność energetyczną miasta. Minimalna wartość EP (86,2) pokazuje, że w Sosnowcu możliwe jest osiągnięcie dobrego standardu energetycznego. Jednak maksymalny wynik 324,9 znacząco podnosi średnią i wskazuje na istnienie budynków wymagających modernizacji.
Średnia emisja CO₂ (0,0405) jest umiarkowana, ale w najgorszym przypadku przekracza 0,065, co oznacza niemal dwukrotnie wyższe obciążenie środowiskowe względem najlepszych lokali.
Ranking energetyczny wg wskaźnika EP – Sosnowiec
Top 10 najefektywniejszych lokali (wg EP)
Miejsce | Adres | Metraż [m²] | Rok budowy | EU | EK | EP | CO₂ | Rodzaj budynku | Przeznaczenie |
1 | Wincentego Pola 3/37 | 61,75 | 1980 | 78,88 | 107,7 | 86,2 | 0,0299 | budynek wielorodzinny | mieszkalny |
2 | Adama Śliwki 27/30 | 30,95 | 1971 | 84,49 | 112,3 | 89,9 | 0,0312 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
3 | Litewska 27/15 | 37,10 | 1980 | 88,45 | 114,1 | 102,2 | 0,0290 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
4 | Szymanowskiego 59/116 | 30,00 | 1976 | 79,51 | 128,3 | 102,6 | 0,0356 | wielorodzinny | mieszkalny |
5 | Benedykta Dybowskiego 31/10 | 52,00 | 1987 | 91,85 | 128,3 | 102,7 | 0,0356 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
6 | Czarna 8/25 | 59,85 | 1980 | 81,72 | 127,6 | 104,5 | 0,0365 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
7 | Baczyńskiego 37A/28 | 45,97 | 1960 | 90,36 | 128,5 | 105,7 | 0,0370 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
8 | Wspólna 19/26 | 50,25 | 1979 | 69,42 | 119,9 | 114,6 | 0,0333 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
9 | Andersa 95/25 | 45,20 | 1980 | 95,18 | 143,9 | 117,8 | 0,0412 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
10 | Hallera 76/11 | 57,08 | 1970 | 115,53 | 155,3 | 139,6 | 0,0433 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
Najlepsze lokale w Sosnowcu osiągają EP poniżej 100 kWh/m²·rok. Charakteryzują się relatywnie niskim EU oraz stabilnym EK, co wskazuje na dobrą izolacyjność oraz sprawne systemy grzewcze. W grupie tej znajdują się również obiekty z udziałem OZE, co dodatkowo obniża ich emisję CO₂.
10 najmniej efektywnych lokali
Miejsce | Adres | Metraż [m²] | Rok budowy | EU | EK | EP | CO₂ | Rodzaj budynku | Przeznaczenie |
1 | Słowiańska 1/II/4 | 32,20 | 1937 | 133,89 | 255,5 | 324,9 | 0,0336 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
2 | Baczyńskiego 32/19 | 54,94 | 1974 | 74,39 | 102,3 | 160,7 | 0,0652 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
3 | Wybickiego 17/249 | 30,90 | 1975 | 91,92 | 156,2 | 160,7 | 0,0600 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
4 | Gabrieli Zapolskiej 4/6 | 55,20 | 1960 | 86,75 | 107,7 | 140,4 | 0,0552 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
5 | Hallera 76/11 | 57,08 | 1970 | 115,53 | 155,3 | 139,6 | 0,0433 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
6 | Andersa 95/25 | 45,20 | 1980 | 95,18 | 143,9 | 117,8 | 0,0412 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
7 | Wspólna 19/26 | 50,25 | 1979 | 69,42 | 119,9 | 114,6 | 0,0333 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
8 | Baczyńskiego 37A/28 | 45,97 | 1960 | 90,36 | 128,5 | 105,7 | 0,0370 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
9 | Czarna 8/25 | 59,85 | 1980 | 81,72 | 127,6 | 104,5 | 0,0365 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
10 | Dybowskiego 31/10 | 52,00 | 1987 | 91,85 | 128,3 | 102,7 | 0,0356 | budynek mieszkalny | wielorodzinny |
Najbardziej energochłonny lokal osiąga EP 324,9 kWh/m²·rok. Różnica między najlepszym a najgorszym wynikiem przekracza 238 kWh/m²·rok, co oznacza wyraźne rozwarstwienie energetyczne. Wysokie EP idzie w parze z podwyższonym EK, co wskazuje na straty instalacyjne oraz mniej efektywne źródła energii.
Wielkość budynku w Sosnowcu a zapotrzebowanie na energię
Wykres słupkowy – EU, EK, EP
Wykres słupkowy – EU, EK, EPWykres pokazuje wyraźne różnice między EU a EK w części lokali, co wskazuje na straty systemowe. W budynkach o najwyższym EP widoczny jest wyraźny wzrost wszystkich trzech wskaźników.
Najlepsze lokale utrzymują niskie EU i EK, co przekłada się bezpośrednio na niski EP i niższą emisję CO₂.
Wykres kołowy – struktura OZE
Wykres kołowy – struktura OZEWykres pokazuje, że tylko część lokali korzysta z odnawialnych źródeł energii. Jeden budynek z udziałem OZE 87,72% znacząco wpływa na średnią miejską.
Pozostałe nieruchomości pozostają w pełni zależne od energii konwencjonalnej, co utrzymuje podwyższony poziom EP.
Wiek budynków w Sosnowcu a efektywność energetyczna
Analiza wieku budynków w Sosnowcu pokazuje wyraźne różnice pomiędzy okresem przedwojennym a zasobem powstałym w latach 60–80. W próbie nie występują budynki po 1990 roku, dlatego struktura miasta opiera się głównie na zabudowie z drugiej połowy XX wieku. Największe odchylenia energetyczne generuje pojedynczy budynek przedwojenny.
Średnie wskaźniki wg okresu budowy – Sosnowiec
Okres budowy | Średnie EU | Średnie EK | Średnie EP | Średnie CO₂ | Średni OZE |
Przed 1960 | 133,89 | 255,50 | 324,90 | 0,0336 | 87,72% |
1960–1969 | 88,56 | 118,10 | 123,05 | 0,0461 | 0% |
1970–1979 | 85,88 | 129,05 | 128,02 | 0,0448 | 0% |
1980–1989 | 87,22 | 124,32 | 102,68 | 0,0344 | 0% |
To najgorsza energetycznie grupa w Sosnowcu. Średnie EP wynosi aż 324,9 kWh/m²·rok, co oznacza ponad trzykrotnie wyższe zapotrzebowanie na energię pierwotną niż w budynkach z lat 80. Bardzo wysokie EK (255,5) wskazuje na znaczące straty systemowe i przestarzałe źródła energii. Wysoki udział OZE (87,72%) w tej grupie pochodzi z jednego budynku (Słowiańska 1/II/4), jednak mimo bardzo dużego udziału odnawialnych źródeł energii EP pozostaje ekstremalnie wysoki. Oznacza to, że konstrukcja i izolacyjność budynku mają większy wpływ na efektywność niż samo źródło energii. Ta grupa silnie zawyża średnią dla całego miasta i wskazuje na konieczność głębokiej modernizacji przedwojennego zasobu.
Lata 1960–1969
Budynki z lat 60. osiągają średnie EP 123,05 kWh/m²·rok. To poziom umiarkowany, znacznie lepszy niż w budynku przedwojennym, ale nadal daleki od standardu niskoenergetycznego. EU i EK są stabilne, co sugeruje względnie spójną charakterystykę techniczną tej dekady. Emisja CO₂ (0,0461) jest wyższa niż w latach 80., co oznacza większą zależność od tradycyjnych źródeł energii. Brak OZE wskazuje na pełną zależność od energii konwencjonalnej.
Lata 1970–1979
Grupa ta osiąga EP 128,02 kWh/m²·rok – nieznacznie wyższe niż w latach 60. Różnica nie jest jednak duża, co sugeruje podobny standard konstrukcyjny i podobny poziom izolacyjności. EK jest wyższe niż w latach 60., co może wskazywać na większe straty instalacyjne. Emisja CO₂ pozostaje wysoka, co utrzymuje presję środowiskową. W tej dekadzie nie występuje udział OZE.
Lata 1980–1989
To najlepsza energetycznie grupa w Sosnowcu. Średnie EP wynosi 102,68 kWh/m²·rok, czyli o ponad 20 kWh mniej niż w latach 70. EU i EK są stabilne, co wskazuje na lepszą izolacyjność przegród oraz bardziej efektywne systemy grzewcze. Emisja CO₂ (0,0344) jest najniższa spośród dekad bez OZE. To pokazuje, że standard budownictwa z lat 80. w Sosnowcu jest relatywnie najbardziej korzystny energetycznie.
Wnioski dla rynku nieruchomości – Sosnowiec
- Sosnowiec prezentuje umiarkowaną efektywność energetyczną z wyraźnym zróżnicowaniem.
- Obiekty z wysokim OZE znacząco obniżają emisję CO₂.
- Najbardziej energochłonne budynki wymagają modernizacji instalacji i poprawy izolacyjności.
- Rozwarstwienie energetyczne miasta jest znaczące.
- Potencjał redukcji EP poprzez OZE jest duży.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej w Sosnowcu?
W przypadku mieszkania koszt przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest wysoki, zwykle nie przekracza 300 zł, a w przypadku domów jednorodzinnych cena wzrasta do nawet 1000 zł. Zależy to w dużej mierze od tego, jaka jest dostępna dokumentacja techniczna, jakie zastosowano instalacje w obiekcie budowlanym, czy ma on skomplikowaną bryłę lub prostą konstrukcję. Istotna jest oczywiście lokalizacja nieruchomości i metraż, jakie zastosowano rozwiązania technologiczne.
Oceń naszą publikację
Świadectwo energetyczne Sosnowiec | inż. Jan Wiśniewski | 24 h
Średnia 5/5 na podstawie 272 opinii.