Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się nie tylko dla nowych nieruchomości, lecz także dla nieruchomości na sprzedaż lub na wynajem. Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych, jak i użytkowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej certyfikatom dla lokali użytkowych, które obejmują również oświetlenie.

Czym jest certyfikat energetyczny lokalu użytkowego?

Na pewno zastanawiasz się, czym właściwie różni się certyfikat energetyczny dla mieszkania lub od domu od dokumentu wystawionego dla lokalu użytkowego (niemieszkalnego). To nie przypadek, że tak wielu internautów szuka informacji na temat: oświetlenie a certyfikat energetyczny.

Wbudowane oświetlenie jest istotnym elementem świadectw energetycznych dla lokali o charakterze użytkowym. Świadectwo energetyczne, jeśli tylko zostało rzetelnie wystawione, ma ogromną wartość informacyjną. Z jego pomocą można dość dokładnie oszacować koszty związane z eksploatacją lokalu. 

Certyfikat energetyczny można zamówić online, przykładowo w iswiadectwa.pl. Na podstawie danych na temat lokalu audytor w ciągu kilku dni wystawia i rejestruje dokument w bazie.

Oświetlenie a certyfikat energetyczny lokalu użytkowego

Budynki niemieszkalne są wykorzystywane inaczej niż domy i mieszkania. Ustawodawca wziął to pod uwagę. Dlatego zgodnie z przepisami świadectwo charakterystyki energetycznej biura, sklepu, siłowni, pracowni itd. musi uwzględnić  zapotrzebowanie na energię zużywaną przez wbudowane systemy oświetleniowe. 

Oświetlenie a certyfikat energetyczny – wiele osób zastanawia się na pewno, dlaczego ten aspekt jest tak istotny. To akurat łatwo wyjaśnić. W lokalach użytkowych można oświetlić pojedyncze stanowiska pracy, standardem jest intensywne oświetlenie ekspozycji sklepowych, również hale produkcyjne są w trakcie pracy mocno oświetlone. Mówiąc krótko, systemy oświetleniowe w lokalach użytkowych są z reguły znacznie bardziej intensywnie użytkowane niż w prywatnych lokalach. 

Opis oświetlenia lokali użytkowych na świadectwie energetycznym obejmuje następujące aspekty:

  • czas użytkowania oświetlenia – w wielu lokalach użytkowych źródła światła są wykorzystywane w dzień i w nocy;
  • nieobecność pracowników (ma znaczenie dla czasu oświetlenia stanowisk pracy);
  • jednostkowe moce opraw oświetleniowych;
  • systemy regulacji, które mają na celu utrzymanie natężenia oświetlenia na optymalnym w danym lokalu natężeniu. 

Na podstawie wyżej wymienione parametry można ustalić, jaką ilość energii zużywa dany lokal lub budynek na potrzeby instalacji oświetleniowej. 

Gdzie zamówić certyfikat energetyczny lokalu użytkowego?

Jeśli chodzi o oświetlenie a certyfikat energetyczny, warto zastanowić się, gdzie można zamówić rzetelnie wykonany dokument. Również i w przypadku świadectw energetycznych dla lokali użytkowych należy zwrócić się do audytora, który posiada wymagane uprawnienia, co potwierdza wpis w państwowym rejestrze. To bardzo ważne, ponieważ tylko uprawniony do tego audytor może zarejestrować świadectwo w systemie ministerialnym. To konieczne, aby dokument był ważny! 

Certyfikat energetyczny dla lokalu użytkowego, który odpowiada najnowszym przepisom prawa, możesz zlecić audytorom współpracującym z iswiadectwa.pl. Firma działa online – po zamówieniu usługi otrzymasz do wypełnienia formularz, który zawiera pytania o parametry Twojego lokalu. Jest on na tyle szczegółowy, że audytor może wystawić certyfikat, który odpowiada rzeczywistemu stanowi nieruchomości, którego treść w trakcie ewentualnej kontroli nie zostanie zakwestionowana.


Opublikowano

2024-02-09

Oceń naszą publikację

Oświetlenie a certyfikat energetyczny: jak wpływa na wynik?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?