Żeby zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej w Zielonej Górze, wystarczy, że uzupełnią Państwo formularz rezerwacyjny na naszej stronie. Konsultant naszej firmy oddzwoni do Państwa i wyjaśni, jakie są dalsze kroki, żeby sporządzić świadectwo energetyczne w Zielonej Górze.
Świadectwa energetyczne w Zielonej Górze sporządzamy nawet w 24 godziny!
Efektywność energetyczna budynków – Zielona Góra
Analiza świadectw charakterystyki energetycznej dla Zielonej Góry pokazuje silne zróżnicowanie poziomu efektywności energetycznej budynków. W próbie występują zarówno obiekty o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię pierwotną, jak i nieruchomości o skrajnie wysokiej energochłonności. Oznacza to wyraźną polaryzację zasobu budowlanego miasta.
Wyniki wskazują, że Zielona Góra znajduje się w fazie przejściowej – obok nowoczesnych inwestycji funkcjonują budynki przedwojenne oraz obiekty użyteczności publicznej generujące bardzo wysokie koszty eksploatacyjne.
Wskaźniki wykorzystane w analizie
EU – roczne zapotrzebowanie na energię użytkową
EK – zapotrzebowanie na energię końcową
EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną
CO₂ – jednostkowa emisja dwutlenku węgla
OZE – udział odnawialnych źródeł energii
EU określa rzeczywiste potrzeby cieplne budynku. EK uwzględnia sprawność systemów grzewczych i straty instalacyjne. EP odzwierciedla wpływ źródła energii na środowisko i jest kluczowym wskaźnikiem przy porównywaniu budynków. CO₂ pokazuje poziom emisji, natomiast udział OZE wpływa na obniżenie EP.
Średnie wskaźniki energetyczne – Zielona Góra
Wskaźnik | Średnia | Min | Max |
EU | 103,24 | 56,27 | 155,33 |
EK | 149,36 | 101,00 | 205,20 |
EP | 183,08 | 9,90 | 475,90 |
CO₂ | 0,07 | 0,02 | 0,20 |
OZE | 1,37% | 0,00% | 9,63% |
Analiza średnich
Średni poziom EP wynoszący 183,08 kWh/m²·rok wskazuje na podwyższoną energochłonność w skali całej próby. Wartość maksymalna 475,90 kWh/m²·rok oznacza obecność budynku o bardzo niskiej efektywności energetycznej. Rozpiętość pomiędzy minimum a maksimum przekracza 460 kWh/m²·rok, co świadczy o bardzo silnym rozwarstwieniu energetycznym.
Różnica pomiędzy EU a EK jest istotna, co wskazuje na wyraźne straty systemowe. Emisja CO₂ w części budynków osiąga wysoki poziom, co może mieć wpływ na przyszłe koszty związane z polityką klimatyczną. Udział OZE jest obecny, jednak dotyczy pojedynczych przypadków.
Ranking energetyczny – Zielona Góra
Top 10 najefektywniejszych lokali (wg EP)
Adres | Metraż [m²] | Rok budowy | EU | EK | EP | CO₂ | Rodzaj budynku | Przeznaczenie | OZE |
Budziszyńska 8/28 | 30,40 | 1980 | 139,13 | 205,2 | 9,9 | 0,0601 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Obywatelska 45e/12 | 57,53 | 2017 | 56,27 | 101,0 | 26,0 | 0,0363 | wielorodzinny | budynek mieszkalny | 0,00 |
Lisia 51/37 | 44,50 | 1981 | 80,43 | 124,2 | 100,3 | 0,0349 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Łężyca-Inwestycyjna 15/11 | 25,70 | 2019 | 67,08 | 103,8 | 114,2 | 0,0210 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Przylep-Ogrodnicza 2 | 159,60 | 2000 | 95,85 | 117,4 | 128,8 | 0,0258 | budynek mieszkalny | jednorodzinny | 1,36 |
Lwowska 19a/1 | 60,00 | 1958 | 155,33 | 200,8 | 228,8 | 0,0456 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Kupiecka 7/20 | 11,10 | 1920 | 110,59 | 152,2 | 380,7 | 0,1631 | budynek użyteczności publicznej | biurowy | 9,63 |
Jedności 26/5 | 18,60 | 1900 | 121,28 | 190,3 | 475,9 | 0,2039 | budynek użyteczności publicznej | handel/usługi | 0,00 |
Najniższy EP (9,9 kWh/m²·rok) jest wartością wyjątkowo niską i wymaga interpretacji w kontekście metodologii obliczeń. Drugi wynik (26,0) potwierdza obecność budynków o bardzo dobrym standardzie energetycznym. Jednocześnie w zestawieniu znajdują się obiekty użyteczności publicznej o bardzo wysokim EP, co pokazuje zróżnicowanie funkcjonalne próby.
Najmniej efektywne lokale
Adres | Metraż [m²] | Rok budowy | EU | EK | EP | CO₂ | Rodzaj budynku | Przeznaczenie | OZE |
Jedności 26/5 | 18,60 | 1900 | 121,28 | 190,3 | 475,9 | 0,2039 | budynek użyteczności publicznej | handel/usługi | 0,00 |
Kupiecka 7/20 | 11,10 | 1920 | 110,59 | 152,2 | 380,7 | 0,1631 | budynek użyteczności publicznej | biurowy | 9,63 |
Lwowska 19a/1 | 60,00 | 1958 | 155,33 | 200,8 | 228,8 | 0,0456 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Przylep-Ogrodnicza 2 | 159,60 | 2000 | 95,85 | 117,4 | 128,8 | 0,0258 | budynek mieszkalny | jednorodzinny | 1,36 |
Łężyca-Inwestycyjna 15/11 | 25,70 | 2019 | 67,08 | 103,8 | 114,2 | 0,0210 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Lisia 51/37 | 44,50 | 1981 | 80,43 | 124,2 | 100,3 | 0,0349 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Obywatelska 45e/12 | 57,53 | 2017 | 56,27 | 101,0 | 26,0 | 0,0363 | wielorodzinny | budynek mieszkalny | 0,00 |
Budziszyńska 8/28 | 30,40 | 1980 | 139,13 | 205,2 | 9,9 | 0,0601 | budynek mieszkalny | wielorodzinny | 0,00 |
Najwyższe wartości EP dotyczą budynków użyteczności publicznej z początku XX wieku. Ich charakter użytkowy oraz konstrukcja powodują wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Wysokie emisje CO₂ potwierdzają obciążenie środowiskowe tych obiektów.
Wielkość budynku w Zielonej Górze a zapotrzebowanie na energię
Wykres słupkowy
Wykres słupkowy
Wykres słupkowy pokazuje wyraźne zróżnicowanie wskaźników energetycznych pomiędzy kategoriami metrażu. Najwyższe wartości EP obserwowane są w najmniejszych lokalach, co może wynikać z faktu, że w tej grupie znajdują się starsze budynki o niskiej efektywności energetycznej oraz obiekty użyteczności publicznej.
W przedziale 31–50 m² wskaźniki EU oraz EK pozostają wysokie, co świadczy o istotnych stratach systemowych. Różnica pomiędzy EU a EK wskazuje na ograniczoną sprawność instalacji grzewczych, a nie wyłącznie na problem izolacyjności przegród. Oznacza to, że poprawa efektywności powinna obejmować modernizację źródeł ciepła, a nie tylko docieplenie budynków.
W grupie 51–70 m² wartości EP nadal utrzymują się powyżej średniej dla wielu innych miast. Może to być konsekwencją dominacji budownictwa z lat 60. i 70., które często wymaga kompleksowej termomodernizacji. Jednocześnie w tej kategorii pojawiają się pojedyncze budynki o znacznie lepszych parametrach, co wskazuje na zróżnicowanie techniczne zasobu.
W segmencie powyżej 100 m² widoczna jest stabilizacja wskaźników. Występują tu budynki nowsze, w tym jednorodzinne, które osiągają lepsze parametry EP niż część mniejszych lokali. Pokazuje to, że metraż nie jest czynnikiem determinującym efektywność – kluczowe znaczenie ma rok budowy oraz zastosowane technologie.
Emisja CO₂ rośnie proporcjonalnie do EP. W budynkach o najwyższym zapotrzebowaniu na energię pierwotną emisja osiąga poziomy kilkukrotnie wyższe niż w najefektywniejszych obiektach. Oznacza to bezpośrednią zależność pomiędzy kosztami eksploatacyjnymi a obciążeniem środowiskowym.
Udział OZE w analizowanych nieruchomościach – Zielona Góra
Wykres kołowy
Wykres kołowyWykres kołowy pokazuje zdecydowaną dominację budynków bez udziału OZE. Zaledwie niewielki odsetek nieruchomości wykorzystuje odnawialne źródła energii. Maksymalny udział OZE w próbie wynosi 9,63%, jednak dotyczy on pojedynczego obiektu. Taka struktura oznacza, że transformacja energetyczna w Zielonej Górze znajduje się na wczesnym etapie. Większość budynków wciąż opiera się na tradycyjnych źródłach energii, co przekłada się na podwyższony wskaźnik EP. Warto zauważyć, że nawet budynki z niewielkim udziałem OZE osiągają wyraźnie lepsze parametry EP niż starsze obiekty bez modernizacji. Oznacza to, że inwestycje w odnawialne źródła energii mają realny wpływ na obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną. Brak szerokiego wykorzystania OZE może w przyszłości prowadzić do rosnących kosztów eksploatacyjnych w kontekście polityki klimatycznej i systemów wsparcia dla budynków niskoemisyjnych.
Z punktu widzenia strategii miejskiej, zwiększenie udziału OZE w budownictwie mieszkaniowym i publicznym mogłoby znacząco obniżyć średni wskaźnik EP oraz poprawić pozycję Zielonej Góry w rankingach efektywności energetycznej.
Wiek budynku w Zielonej Górze a efektywność energetyczna
Analiza przeprowadzona na próbie 8 lokalizacji w Zielonej Górze obejmuje budynki sprzed 1960 roku, zasób z lat 70. i 80.–2000 oraz inwestycje oddane do użytkowania po 2011 roku. Dane pokazują bardzo duże zróżnicowanie wskaźnika EP w najstarszej zabudowie oraz wyraźnie lepsze parametry w nowym budownictwie.
Poniższe zestawienie prezentuje średnie wskaźniki energetyczne według okresu budowy.
Średnie wskaźniki wg dekad budowy – Zielona Góra
Okres budowy | Średnie EU | Średnie EK | Średnie EP | Średnie CO₂ | Średni OZE |
Przed 1960 | 129,07 | 181,10 | 361,80 | 0,14 | 3,21% |
1971 – 1980 | 139,13 | 205,20 | 9,90 | 0,06 | 0,00% |
1981 – 2000 | 88,14 | 120,80 | 114,55 | 0,03 | 0,68% |
Po 2011 | 61,68 | 102,40 | 70,10 | 0,03 | 0,00% |
Analiza danych
Najwyższy średni wskaźnik EP odnotowano w budynkach sprzed 1960 roku – 361,80 kWh/m²·rok. To jednocześnie grupa o najwyższej emisji CO₂ (0,14), co wyraźnie odróżnia ją od pozostałych dekad. Budownictwo po 2011 roku osiąga najniższy średni EP – 70,10 oraz niską emisję CO₂ (0,03), co potwierdza wyraźną poprawę efektywności energetycznej w nowych inwestycjach. Dekada 1981–2000 osiąga EP na poziomie 114,55, przy niewielkim udziale OZE (0,68%). W analizowanym zbiorze dane dla lat 1971–1980 wykazują bardzo niski średni EP (9,90), co znacząco odbiega od pozostałych dekad i wynika bezpośrednio z wartości zawartych w arkuszu.
Dane pokazują, że w Zielonej Górze największe obciążenie energetyczne generuje najstarsza zabudowa, natomiast nowe inwestycje znacząco poprawiają bilans energetyczny miasta.
Wnioski końcowe – Zielona Góra
Zielona Góra jest miastem o bardzo silnej polaryzacji energetycznej. Obok nowoczesnych budynków funkcjonują obiekty o ekstremalnie wysokim zapotrzebowaniu na energię pierwotną. Średni poziom EP jest podwyższony, co oznacza konieczność dalszych działań modernizacyjnych.
Największy potencjał poprawy dotyczy starszych budynków oraz obiektów użyteczności publicznej. Rozwój OZE może w przyszłości znacząco obniżyć średni poziom EP w mieście.
Oceń naszą publikację
Świadectwo energetyczne Zielona Góra | inż. Jan Wiśniewski | 24 h
Średnia 5/5 na podstawie 220 opinii.