Masz zamiar sprzedać albo wynająć nieruchomość? W takim razie musisz zlecić wykonanie certyfikatu energetycznego. Od 28 kwietnia 2023 właściciele nieruchomości są do tego zobowiązani. Brak dokumentu może zostać ukarany grzywną. Gdzie zdobyć certyfikat energetyczny? Odpowiemy na to pytanie  w naszym artykule.

Czym jest certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny nieruchomości jest kilku stronicowym dokumentem, który określa charakterystykę energetyczną budynku lub jego części (np. mieszkania lub lokalu użytkowego). Świadectwo informuje m.in., jak energochłonna jest dana nieruchomość oraz jaki jest udział odnawialnych źródeł energii w jej zapotrzebowaniu energetycznym. Na świadectwie znajdują się wskaźniki wyliczone podczas sporządzania certyfikatu. W końcowej części dokumentu audytor umieszcza zalecenia, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na charakterystykę energetyczną nieruchomości. Świadectwo energetyczne należy przekazać kupującemu lub wynajmującemu nieruchomość. 

Gdzie zdobyć certyfikat energetyczny? Możesz skontaktować się z audytorem z firmy iswiadectwa.pl, która oferuje swoje usługi online. 

Gdzie zdobyć certyfikat energetyczny? Online czy lokalnie?

Świadectwa energetyczne nieruchomości wykonywane są przez profesjonalnych audytorów, którzy zostali wpisani do oficjalnego wykazu (rejestrcheb.mrit.gov.pl). Warto podkreślić, że nie ma konieczności przeprowadzania oględzin nieruchomości, której dotyczy certyfikat energetyczny. W praktyce oznacza to, że jak najbardziej można wziąć pod uwagę również usługi firm, które działają zdalnie. W większości przypadków można wszystko załatwić wygodnie online. 

Firmy, które oferują swoje usługi na rynku lokalnym, zwykle zapewniają swoim klientom  możliwość oględzin na miejscu. Oczywiście usługi takie generują wyższe koszty. Chcesz zaoszczędzić na certyfikacie energetycznym? Zamów go online. Wystarczy, że wypełnisz formularz od firmy wystawiającej świadectwa. W formularzu musisz podać dane dotyczące:

  • lokalizacji nieruchomości;
  • roku budowy;
  • powierzchni użytkowej;
  • przegród nieprzezroczystych;
  • liczby i rodzaju okien;
  • systemu wentylacyjnego;
  • rodzaju ogrzewania i grzejników itd.

Na podstawie te dane audytor sporządza certyfikat energetyczny, który klient otrzymuje w wersji online w przeciągu kilku dni. Oczywiście audytor wprowadza do i zatwierdza dokument w centralnym rejestrze. 

Gdzie zdobyć certyfikat energetyczny? Jak wybrać odpowiednią firmę?

W internecie znajdziesz oferty licznych firm, które oferują sporządzenie świadectwa energetycznego nieruchomości. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Doświadczenie – firmy o dłuższym stażu współpracują najczęściej z kompetentnymi audytorami, którzy mają rozległą wiedzę i umiejętności w zakresie oceny efektywności energetycznej;
  • Aktualność wiedzy – firmy, które oferują sporządzanie certyfikatów energetycznych, powinny śledzić aktualne trendy i przepisy dotyczące efektywności energetycznej;
  • Koszty usługi — różne firmy mogą stosować różne stawki. Zanim zdecydujesz się na konkretne przedsiębiorstwo, porównaj przynajmniej kilka ofert. 

Gdzie zdobyć certyfikat energetyczny? Przykładem solidnej firmy, która oferuje certyfikaty energetyczne jest iswiadectwa.pl. Firma współpracuje z doświadczonymi audytorami, którzy mają wymagane uprawnienia i w razie problemów chętnie pomogą w odnalezieniu potrzebnych informacji na temat nieruchomości (np. w projekcie lub na tabliczkach znamionowych). 

Co jeszcze jest istotne, gdy chcesz zdobyć certyfikat energetyczny?

O ile warto  porównać koszty sporządzenia certyfikatu energetycznego, o tyle na pewno nie powinno się kierować wyłącznie ceną. Zdarza się niestety, że niektórzy audytorzy oferują swoje usługi bardzo tanio, ponieważ wykonują audyt na podstawie bardzo ograniczoną liczbę parametrów. Niektóre nierzetelne firmy proszą o podanie w formularzu od uzyskania certyfikatu np. tylko metrażu i roku budowy nieruchomości. To za mało, aby możliwe było prawidłowe wystawienie certyfikatu energetycznego. 

Niemiarodajny certyfikat, który od nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym nieruchomości, traktowany jest w świetle prawa jako nieważny. Zatem właścicielowi mieszkania, który posiada taki dokument, nadal grozi grzywna. Warto zatem poszukać sprawdzonej firmy, która oferuje wartościowe certyfikaty energetyczne, nawet jeśli jej usługi są nieco droższe. 

Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Gdzie zdobyć certyfikat energetyczny? Poradnik
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?