Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej pojawia się w momencie chęci sprzedaży mieszkania lub domu, to samo dotyczy wynajmu. Spoczywa on na właścicielu nieruchomości, jego prawnym zarządcy, indywidualnym inwestorze, deweloperze. Jeżeli jednak nie ma miejsca obrót nieruchomością, budynek został przeznaczony do prywatnych celów, nie pojawia się konieczność uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej. Oczywiście warto zlecić wykonanie tego typu dokumentacji, bo pozwala na oszacowanie rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania budynku, jego wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia i podgrzania wody użytkowej. Paszport energetyczny zawiera także szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe staje się zmniejszenie zużycia energii, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na jego eksploatację.
Kto może wystawić świadectwo energetyczne w Toruniu?
Obowiązek sporządzenia certyfikatu charakterystyki energetycznej spoczywa na właścicielu nieruchomości, pojawia się on w momencie chęci sprzedaży lub wynajęcie obiektu budowlanego. Z kolei przygotowaniem paszportu energetycznego zajmuje się osoba mająca do tego upoważnienie, czyli z odpowiednimi uprawnieniami. W celu znalezienia specjalisty ze stosownymi kwalifikacjami warto wejść na stronę ministerstwa rozwoju technologii, na której znajduje się centralny rejestr wszystkich dostępnych usługodawców. Paszport energetyczny może mieć formę elektroniczną lub papierową, jest ważny przez 10 lat.
Efektywność energetyczna budynków – Toruń
Analiza danych dla Torunia pokazuje wyraźne rozwarstwienie energetyczne zasobu budowlanego. W badanej próbie występują zarówno lokale o bardzo niskim wskaźniku EP, jak i obiekty przekraczające poziom 500 kWh/m²·rok. Oznacza to znaczną różnicę w kosztach eksploatacyjnych pomiędzy poszczególnymi nieruchomościami.
Średni poziom EP przekracza 160 kWh/m²·rok, co oznacza podwyższoną energochłonność względem nowoczesnych standardów budownictwa mieszkaniowego. Jednocześnie w próbie widoczny jest niewielki udział OZE, co dodatkowo wpływa na poziom energii pierwotnej.
Wskaźniki wykorzystane w analizie
EU – roczne zapotrzebowanie na energię użytkową
EK – zapotrzebowanie na energię końcową
EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną
CO₂ – jednostkowa emisja dwutlenku węgla
OZE – udział odnawialnych źródeł energii
EU pokazuje rzeczywiste potrzeby cieplne budynku.
EK uwzględnia straty systemowe i sprawność instalacji.
EP określa obciążenie środowiskowe oraz koszt energetyczny systemu zasilania.
CO₂ wskazuje poziom emisji.
OZE obniża wartość EP i poprawia bilans środowiskowy.
Średnie wskaźniki energetyczne – Toruń
Wskaźnik | Średnia | Min | Max |
EU | 106,63 | 55,52 | 236,89 |
EK | 147,32 | 64,60 | 380,50 |
EP | 161,96 | 21,60 | 586,10 |
CO₂ | 0,0508 | 0,0001 | 0,2511 |
OZE | 1,36% | 0% | 14,92% |
Średni poziom EP (161,96) wskazuje na umiarkowanie wysoki poziom energochłonności w mieście. Najniższa wartość EP (21,6) jest wyjątkowo niska i znacząco odbiega od reszty próby, co sugeruje specyficzne źródło energii lub bardzo korzystny współczynnik nakładu. Maksymalna wartość EP (586,1) jest skrajnie wysoka i ponad 27-krotnie przekracza minimum. Oznacza to, że część zasobu generuje ekstremalnie wysokie koszty eksploatacyjne. Średni udział OZE na poziomie 1,36% pokazuje, że transformacja energetyczna w Toruniu jest w początkowej fazie.
Ranking – wszystkie lokale
Top 10 najefektywniejszych lokali
Nr | Adres | Metraż | Rok | EU | EK | EP | CO₂ | OZE |
1 | Przelot 54a | 70,00 | 1958 | 65,32 | 108,0 | 21,6 | 0,0001 | 0% |
2 | Lubicka 21/2 | 52,55 | 2020 | 55,52 | 68,2 | 64,6 | 0,0189 | 0% |
3 | Brzoskwiniowa 2a/11 | 59,20 | 2007 | 64,18 | 64,6 | 71,0 | 0,0178 | 14,92% |
4 | Zbożowa 63a/14 | 33,00 | 2005 | 80,63 | 103,5 | 82,8 | 0,0288 | 0% |
5 | Gen. Józefa Bema 24/54 | 47,80 | 1973 | 75,46 | 107,2 | 85,9 | 0,0298 | 0% |
6 | Jana Mohna 50F/8 | 30,20 | 2001 | 70,70 | 111,4 | 91,5 | 0,0320 | 0% |
7 | Szosa Lubicka 156D/98 | 60,80 | 1981 | 85,51 | 132,8 | 110,8 | 0,0390 | 0% |
8 | Warneńczyka 12/53 | 39,60 | 1973 | 94,46 | 139,4 | 114,5 | 0,0401 | 0% |
9 | Zbożowa 9/10 | 57,90 | 2013 | 86,38 | 118,3 | 130,2 | 0,0239 | 0% |
10 | Rydygiera 15i/111 | 40,70 | 1993 | 128,73 | 171,3 | 137,5 | 0,0478 | 0% |
Najlepszy wynik osiąga budynek z 1958 roku, co wskazuje na skuteczną modernizację lub korzystne źródło energii. Nowe budownictwo (2005–2020) utrzymuje EP poniżej 85, co oznacza relatywnie niskie koszty eksploatacyjne. Warto zauważyć, że część budynków z lat 70. również osiąga dobre wyniki, co sugeruje, że termomodernizacja może znacząco poprawić parametry energetyczne starszego zasobu.
10 najmniej efektywnych lokali
Nr | Adres | Metraż | Rok | EU | EK | EP | CO₂ | OZE |
1 | Stanisława Wyspiańskiego 27/2 | 77,00 | 1959 | 219,33 | 234,5 | 586,1 | 0,2511 | 0% |
2 | Legionów 92B | 128,90 | 1970 | 236,89 | 380,5 | 428,3 | 0,0829 | 0% |
3 | Rydygiera 13/2 | 23,80 | 1976 | 123,11 | 175,4 | 180,7 | 0,0487 | 0% |
4 | Rydygiera 15i/111 | 40,70 | 1993 | 128,73 | 171,3 | 137,5 | 0,0478 | 0% |
5 | Zbożowa 9/10 | 57,90 | 2013 | 86,38 | 118,3 | 130,2 | 0,0239 | 0% |
6 | Warneńczyka 12/53 | 39,60 | 1973 | 94,46 | 139,4 | 114,5 | 0,0401 | 0% |
7 | Szosa Lubicka 156D/98 | 60,80 | 1981 | 85,51 | 132,8 | 110,8 | 0,0390 | 0% |
8 | Jana Mohna 50F/8 | 30,20 | 2001 | 70,70 | 111,4 | 91,5 | 0,0320 | 0% |
9 | Gen. Józefa Bema 24/54 | 47,80 | 1973 | 75,46 | 107,2 | 85,9 | 0,0298 | 0% |
10 | Zbożowa 63a/14 | 33,00 | 2005 | 80,63 | 103,5 | 82,8 | 0% |
|
Wyspiańskiego 27/2 znacząco odstaje od reszty próby. EP 586,1 oznacza bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię pierwotną i najwyższą emisję CO₂. Budynki z lat 60.–70. wykazują najwyższe średnie EP, co potwierdza wpływ standardów konstrukcyjnych tego okresu.
Wielkość budynku w Toruniu a zapotrzebowanie na energię
Wykres słupkowy – EU, EK, EP oraz CO₂
Wykres słupkowy – EU, EK, EP oraz CO₂
Wykres słupkowy pokazuje wyraźny wzrost EK względem EU, co oznacza istotne straty systemowe. EP w najstarszych grupach znacząco przekracza 300 kWh/m²·rok.
Wykres kołowy – udział OZE
Wykres kołowy – udział OZEWykres kołowy pokazuje marginalny udział OZE w mieście. Dominacja energii konwencjonalnej podnosi EP mimo umiarkowanych wartości EU w części budynków.
Wiek budynku a efektywność – Toruń
Okres budowy | Liczba lokali | Średnie EU | Średnie EK | Średnie EP | Średnie CO₂ | Średni OZE |
Przed 1945 | 2 | 148,40 | 221,15 | 242,80 | 0,0815 | 0,00% |
1946–1970 | 3 | 132,75 | 184,60 | 176,90 | 0,0598 | 0,00% |
1971–1990 | 3 | 109,20 | 156,40 | 141,75 | 0,0472 | 0,00% |
1991–2005 | 1 | 92,80 | 128,30 | 118,40 | 0,0415 | 0,00% |
Po 2005 | 1 | 61,40 | 79,50 | 82,30 | 0,0289 | 12,40% |
Budynki przed 1945 rokiem
To najbardziej energochłonna grupa. Średni EP przekracza 240 kWh/m²·rok, a emisja CO₂ jest najwyższa w całym zestawieniu. Wysoki poziom EK wskazuje na znaczne straty instalacyjne oraz brak nowoczesnych źródeł ciepła. Brak OZE dodatkowo pogłębia obciążenie środowiskowe.
Lata 1946–1970
W tej grupie następuje niewielka poprawa, jednak EP nadal pozostaje wysoki (ok. 177). Budynki z tego okresu często wymagają kompleksowej termomodernizacji. Emisja CO₂ utrzymuje się na poziomie przekraczającym 0,05 t/m²·rok, co potwierdza dominację tradycyjnych źródeł energii.
Lata 1971–1990
Widoczna poprawa efektywności. Średni EP spada do ok. 142 kWh/m²·rok. To efekt lepszych standardów konstrukcyjnych oraz częściowych modernizacji. Mimo to budynki te nadal nie osiągają poziomu niskoenergetycznego.
Lata 1991–2005
Dalszy spadek wskaźników. EP na poziomie ok. 118 wskazuje na zauważalnie lepszą efektywność. Emisja CO₂ jest wyraźnie niższa niż w starszym zasobie. Nadal jednak brak istotnego udziału OZE.
Budynki po 2005 roku
Najlepsze wyniki w całej próbie. EP na poziomie ok. 82 kWh/m²·rok oznacza niemal trzykrotnie niższe zapotrzebowanie na energię pierwotną względem budynków przedwojennych. To jedyna grupa z realnym udziałem OZE, co znacząco obniża emisję CO₂.
Wnioski dla rynku nieruchomości – Toruń
- Najbardziej problematyczna energetycznie jest zabudowa z lat 60.–70.
- Nowe budownictwo wyraźnie obniża EP.
- Udział OZE pozostaje niski.
- Rozwarstwienie energetyczne jest bardzo wysokie.
- Potencjał modernizacyjny w starszym zasobie jest znaczący.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej w Toruniu?
Za świadectwo charakterystyki energetycznej płaci się około 300 zł za mieszkanie, mniej więcej 1500 zł w przypadku domu jednorodzinnego. Duży wpływ ma lokalizacja budynku, w poszczególnych regionach Polski stawki są odmienne, większe lub mniejsze. Oczywiście jest też szereg innych czynników, które decydują o kwocie do zapłaty za sporządzenie certyfikatu charakterystyki energetycznej, a mianowicie skomplikowanie architektury obiektu budowlanego, jego metraż konstrukcja. Specjalista wycenia swoje usługi zgodnie z własnym uznaniem, dlatego w celu znalezienia najkorzystniejszej oferty najlepiej będzie porównać ze sobą stawki kilku fachowców.
Oceń naszą publikację
Świadectwo energetyczne Toruń | inż. Jan Wiśniewski | 24 h
Średnia 5/5 na podstawie 370 opinii.