Odnowienie świadectwa charakterystyki energetycznej to niezbędny krok dla właścicieli budynków, którzy chcą mieć aktualne informacje o efektywności energetycznej. Poznaj kluczowe terminy i etapy procesu, aby spełnić wymagania prawne.

Świadectwo energetyczne jest dokumentem, którego posiadanie jest niezbędne w przypadku planowanej sprzedaży posiadanego domu lub mieszkania. Co ważne, jest ono dokumentem o określonym terminie ważności, po upływie którego konieczne jest jego odnowienie.

Świadectwo energetyczne - podstawowe informacje 

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument wskazujący zapotrzebowanie na energię, niezbędną na zaspokojenie potrzeb energetycznych wynikających z użytkowania budynku. W tej wartości zawarta jest ilość energii niezbędnej na potrzeby  ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków szczegółowo opisuje zasady sporządzania oraz przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej.

W świadectwie energetycznym audytor, po przeprowadzeniu audytu energetycznego budynku, umieszcza najważniejsze informacje na temat zużycia w nim energii. W dokumencie powinny znaleźć się podstawowe wskaźniki energetyczne, w tym:

  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową (EU), określający zapotrzebowanie na energię, uwzględniające straty ciepła i sprawność systemów ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody;
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową (EK), określający ilość energii, którą należy dostarczyć do budynku, uwzględniając sprawność urządzeń i systemów, wyższy od EU;
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP), uwzględniający wartość wskaźnika EK oraz straty energii związane z jej produkcją i dostawą do odbiorcy (np. wydobycie, przetworzenie i transport paliw);
  • wskaźnik emisji CO₂ - określający poziom rocznej emisji dwutlenku węgla związanej z zapotrzebowaniem energetycznym budynku;
  • OZE - wskaźnik określający procentowy udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.

Im wyższa jest efektywność energetyczna budynku, tym niższe będą koszty jego utrzymania. Dlatego też dane zawarte w świadectwie energetycznym domu lub mieszkania są kluczowe nie tylko z punktu widzenia właściciela nieruchomości, ale także z perspektywy potencjalnego jej nabywcy lub wynajmującego. Świadectwo energetyczne jest dokumentem bezwzględnie wymaganym na potrzeby zawarcia umowy najmu lub sprzedaży mieszkania bądź domu.

Ważność świadectwa energetycznego i jego odnowienie

Świadectwo charakterystyki energetycznej swoją ważność zachowuje przez 10 lat od daty jego sporządzenia przez audytora. Warto jednak zaznaczyć, że ważność dokumentu może ulec skróceniu w następujących przypadkach: 

  • przeprowadzenie prac budowlano-instalacyjnych, mających wpływ na charakterystykę energetyczną budynku (wymiana okien, docieplenie ścian, dachu lub podłóg, zmiana systemu ogrzewania lub wentylacji);
  • zmiana przeznaczenia budynku;
  • zmiana przepisów prawnych dotyczących charakterystyki energetycznej budynków.

W celu odnowienia świadectwa energetycznego konieczne jest przeprowadzenie ponownego audytu energetycznego nieruchomości, który zakończony będzie sporządzeniem aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Jednocześnie stare świadectwo traci swoją ważność.

W sprawie sporządzenia nowego świadectwa energetycznego warto zwrócić do sprawdzonej firmy, specjalizującej się w świadczeniu tego typu usług. Firma iświadectwa.pl oferuje realizację usługi sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej w tempie dostosowanym do potrzeb klienta, a współpracujący z nią audytorzy posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty oraz uprawnienia w zakresie prowadzenia audytów energetycznych.

Opublikowano

2025-04-03

Oceń naszą publikację

Odnowienie i aktualizacja świadectwa energetycznego
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej