Od zmian w przepisach dotyczących świadectw energetycznych, które wprowadzono 2023, wzrosło znacznie zainteresowanie tematem efektywności energetycznej. Właściciele nieruchomości mają coraz wyższe wymagania pod tym względem zarówno w przypadku domów nowo wybudowanych, jak i remontowanych. Czym jest efektywność energetyczna domu jednorodzinnego? Jak można ją poprawić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest efektywność energetyczna domu jednorodzinnego?

Efektywność energetyczna bywa również określana mianem sprawności energetycznej. Budynek efektywny energetycznie powinien zostać tak przygotowany, aby mógł zapewnić komfort użytkownikom przy możliwie wysokich oszczędnościach energii. Przy ocenie energetycznej budynku bierze się pod uwagę kilka istotnych aspektów:

 • izolacja termiczna;
 • systemy grzewcze, chłodzące i wentylacyjne;
 • instalacje i urządzenia w budynku;
 • parametry techniczne okien i drzwi;
 • technologie wdrożone do oświetlenia w budynku itd. 

W przypadku nowych budynków obowiązkowe są świadectwa energetyczne. Jeśli jednak chodzi o nieruchomości, które zostały wybudowane wcześniej i nie są oferowane sprzedaż lub na wynajem, obowiązku tego nie ma. Mimo to warto zamówić świadectwo energetyczne np. w firmie iswiadectwa.pl – to świetny sposób na sprawdzenie, czy nie warto byłoby przeprowadzić termomodernizacji. 

Wskaźnik EP a efektywność energetyczna domu

Efektywność energetyczna domu jednorodzinnego to bardzo ważny parametr nowo powstających budynków, który należy planować już na etapie projektu. W nowych budynkach bardzo ważny jest współczynnik EP – wskaźnik ten informuje,  ile energii nieodnawialnej może pozyskiwać dany budynek. EP dotyczy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku Od roku 2021 wskaźnik w nowych budynkach nie może przekroczyć 70 kWh/(m2rok).

Wskaźnik EP a efektywność energetyczna domu jednorodzinnego — jaka jest zależność? Im mniej energii nieodnawialnej z węgla, gazu lub ropy naftowej potrzeba do użytkowania budynku (ogrzania, wentylacji, chłodzenia  itd.) potrzeba, tym bardziej efektywny jest budynek. 

Termomodernizacja, czyli jak podnieść efektywność energetyczną domu jednorodzinnego

Wysoka efektywność energetyczna domu jednorodzinnego jest możliwa nie tylko w przypadku nowych budynków. Przez termomodernizację można osiągnąć bardzo dobre efekty również w starszych budynkach. Po gruntownej termomodernizacji możliwe jest ograniczenie zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent. Ważna jest właściwa kolejność kroków termomodernizacyjnych:

 • modernizacja dachu i ścian i wymiana nieszczelnych okien i drzwi to krok pierwszy;
 • później można zainwestować w źródło ciepła nowszej generacji;
 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (przykładem są panele fotowoltaiczne).

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego

Jak wspomnieliśmy powyżej, certyfikat energetyczny może się przydać, jeśli planujesz termomodernizację domu jednorodzinnego. Zamawiając dokument na iswiadectwa.pl, masz pewność, że zostanie on wykonany przez doświadczonego audytora i będzie zawierał nie tylko wartościowe informacje, lecz także porady termoizolacyjne, których wdrożenie pomoże Ci podnieść efektywność energetyczną budynku. 

Niezależnie od tego, czy chodzi o certyfikat energetyczny dla nowego domu, czy wybudowanego wcześniej, dokument zawiera pewne stałe części informacyjne (istotne dla określenia efektywności energetycznej):

 • roczne zapotrzebowanie na energię użytkową (EU);
 • roczne zapotrzebowania na energię końcową (EK)
 • roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP);
 • jednostkową wartość emisji dwutlenku węgla;
 • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.

Dzięki tym informacjom w świadectwie energetycznym możesz łatwo ocenić, jaka jest efektywność energetyczna domu jednorodzinnego. 

Podsumowanie

Należy podkreślić, że jeśli zamierzasz swój dom sprzedać lub wynająć, jesteś zobowiązany prawnie do kupienia świadectwa energetycznego dla tej nieruchomości. Dokument ten może zostać wykonany przez uprawnionego audytora. Co ważne, nie ma obowiązku przeprowadzenia oględzin nieruchomości — wystarczą dane podane przez właściciela w specjalnym formularzu. Audytor nie tylko wykonuje, lecz także rejestracje świadectwo energetyczne domu w centralnym wpisie. 

Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Efektywność energetyczna domu jednorodzinnego
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej