Odkąd wprowadzono obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej  również dla nieruchomości z rynku wtórnego, które są wynajmowane lub sprzedawane, bardzo wzrosło zainteresowaniem tym dokumentem. Wiele osób, które zamierza zlecić wykonanie świadectwa, szuka informacji na ten temat w Internecie, w tym także opinii o dokumencie oraz audytorach. Jakie opinie dotyczące świadectwa energetyczne są istotne? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne nieruchomości to dokument wystawiany przez uprawnionego audytora, który opisuje efektywność energetyczną danej nieruchomości. Świadectwo obejmuje część informacyjną, w której znajdują się następujące wskaźniki:

 • roczne zapotrzebowanie na energię użytkową (EU);
 • roczne zapotrzebowanie na energię końcową (EK),
 • roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP),
 • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową Uoze,
 •  wielkość emisji CO2. 

Oprócz tego w dokumencie znajdują się też zalecenia audytora co to ewentualnej modernizacji nieruchomości. 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej dla domu, mieszkania czy może budynku wielorodzinnego, możesz zlecić jego wykonanie przez Internet np. firmie iswiadectwa.pl, która współpracuje z doświadczonymi audytorami. 

Opinie na temat legalności świadectw energetycznych online

Czy oferowane przez Internet świadectwa energetyczne są legalne? W sieci znajdziesz liczne opinie dotyczące świadectwa energetycznego i jego legalności często ze sobą sprzeczne. 

Warto zaznaczyć, że świadectwa energetyczne online są jak najbardziej legalne. Nie ma wymogu oględzin nieruchomości an miejscu. Doświadczeni audytorzy wiedzą doskonale, jakie parametry nieruchomości są istotne przy ustalaniu jej energochłonności.

Aby świadectwo energetyczne online było legalne:

 • musi zostać wystawione przez uprawnionego audytora;
 • musi zostać zarejestrowane w centralnym spisie;
 • musi odpowiadać rzeczywistemu stanowi mieszkania. 

Opinie dotyczące świadectwa energetycznego w Internecie. Czy warto?

Czytając opinie dotyczące świadectwa energetycznego na forach internetowych i innych witrynach, można zauważyć, że wielu właścicieli nieruchomości dostrzega pewne pozytywy tego dodatkowego obowiązku. Okazuje się, że świadectwo charakterystyki energetycznej ma kilka istotnych zalet:

 • ogłoszenia o sprzedaży i wynajmie lokali ze świadectwem energetycznym cieszą się większym zainteresowaniem;
 • świadectwo energetyczne pozwala na oszacowanie kosztów użytkowanie energii w konkretnym lokalu;
 • w świadectwie energetycznym znajdują się zalecenia audytora co do możliwych prac, które mogłyby poprawić efektywność użytkową nieruchomości.

Jak widać, świadectwo energetyczne to nie tylko kolejny wydatek, ale także rozwiązanie, które ma sporo zalet. Jeśli planujesz sprzedaż lub wynajem nieruchomości, możesz skorzystać z oferty iswiadectwa.pl – w ciągu kilku dni otrzymasz niezbędny dokument. 

Jak wybrać dobrą firmę, które oferuje świadectwa energetyczne online?

Wybierając firmę, która wystawi świadectwo dla Twojej nieruchomości, możesz oczywiście kierować się opiniami jej dotychczasowy klientów. Ponadto warto wziąć pod uwagę także doświadczenie firmy. Najlepsi oferenci współpracują wyłącznie z audytorami, którzy nie tylko mają stosowane uprawnienia, lecz także ciągle poszerzają swoją wiedzę na temat efektywności energetycznej.


Opublikowano

2024-02-09

Oceń naszą publikację

Opinie dotyczące świadectwa charakterystyki energetycznej
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej