Właściciele nieruchomości, którzy planują je sprzedać lub wynająć, muszą postarać się przed wystawieniem ogłoszenia o świadectwo charakterystyki energetycznej. Ten obowiązek wynika z aktualnych przepisów prawa. Otrzymanie świadectwa wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Nic zatem zaskakującego w tym, że wiele osób szuka tanich certyfikatów.

Gdzie można zamówić tanie świadectwo energetyczne?

Właściciele nieruchomości, których interesują tanie certyfikaty energetyczne, muszą mieć świadomość, że cena dokumentu zależy od kilku czynników:

 • od rodzaju nieruchomości (mieszkanie, dom, budynek wielolokalowy a może lokal użytkowy);
 • od lokalizacji nieruchomości (w dużych miastach często jest drożej);
 • od metrażu – większa powierzchni łączy się z wyższym kosztem. 

Kolejna kwestia to oględziny nieruchomości. Należy podkreślić, że w większości przypadków nie są one konieczne. Jeśli jednak nieruchomość jest nietypowa, wizja lokalna może być niezbędna – w takim przypadku cena sporządzenia dokumentu idzie w górę. 

Osoby, które chciałaby zamówić certyfikat energetyczny domu lub mieszkania taniej, mogą skorzystać z oferty licznych firm działających online. Przykładem jest firma iswiadectwa.pl, która wykonuje audyty budynków i lokali mieszkalnych i użytkowych. 

Jak wykonywane są tanie certyfikaty energetyczne online?

U firm działających online koszt wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania zaczyna się już od 250 zł. Jak to możliwe? Z racji tego, że usługa oferowana jest w formie zdalnej, klient nie ponosi kosztu przyjazdu audytora. 

Warto podkreślić, że tanie certyfikaty energetyczne mogą być jak najbardziej miarodajne. Specjaliści, którzy je sporządzają, wiedzą bardzo dobrze, jakie parametry budynków i lokalów najbardziej wpływają na efektywność energetyczną nieruchomości. Dlatego przesyłają swoim klientom formularz zawierające takie pytania:

 • rok budowy nieruchomości;
 • powierzchnię nieruchomości;
 • liczbę i rodzaj okien;
 • drzwi;
 • przegrody nieprzezroczyste;
 • rodzaj ocieplenia budynku;
 • źródło ciepła;
 • rodzaj grzejników itd.

Pozyskane dane są analizowane za pomocą specjalnego programu. Certyfikaty energetyczne mają część informacyjną, ponadto zawierają również zalecenia audytora odnośnie do możliwych modernizacji, które mogą docelowo obniżyć zużycie energii w obiekcie. Uprawniony audytor jest odpowiedzialny za zarejestrowanie wykonanego świadectwa w bazie ministerialnej. 

Tanie certyfikaty energetyczne. Jaki ofert należy unikać?

Również tanie certyfikaty energetyczne powinny mieć dużą wartość informacyjną. Mając to na uwadze, należy unikać audytorów, którzy oferują świadectwa opierające się na niewielkiej liczbie danych. Co więcej, zdarza się, że audytorzy przy sporządzeniu certyfikatu nie uwzględniają przeznaczenia danej nieruchomości, co niestety przekłada się na niską wartość dokumentu. 

Jeśli zatem znajdziesz ofertę, która wyróżnia się podejrzanie niską ceną, bądź ostrożny. Ta cena może być odzwierciedleniem niskiego zaangażowania audytora w jego pracę. Należy zaznaczyć, że świadectwo, które bazuje na małej liczbie parametrów, nie informuje tak naprawdę o energochłonności domu lub mieszkania. Tym samym nie pomaga w żaden sposób w oszacowaniu potencjalnych kosztów eksploatacji nieruchomości. Co więcej, takie świadectwo w razie kontroli może zostać uznane za nieważne, za co grozi kara grzywny. 

Dość szczegółowy formularz dla swoich klientów ma firma iswiadectwa.pl. Obejmuje on wszystkie istotne z punktu widzenia audytora parametry nieruchomości. Jeśli coś jest niejasne, klienta może poprosić audytora o kontakt, aby np. otrzymać pomoc przy znalezieniu konkretnych informacji w projekcie budynku.


Opublikowano

2024-02-09

Oceń naszą publikację

Tanie Certyfikaty energetyczne: gdzie dostać?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej