Obecnie certyfikat energetyczny jest dokumentem wymaganym nie tylko w przypadku nowych nieruchomości, lecz także domów i mieszkań z rynku wtórnego, które oferowane są na sprzedaż lub wynajem. Ze względu na wygodę bardzo wielu właścicieli nieruchomości decyduje się, zlecić wykonanie certyfikatu energetycznego online. Aby uzyskać potrzebny dokument, należy najpierw wypełnić stosowny formularz. 

Jakie dane należy podać w formularzu do uzyskania certyfikatu energetycznego?

W celu poprawnego wyliczenia wskaźników charakterystyki energetycznej nieruchomości, audytor potrzebuje konkretnych informacji na temat danego domu lub mieszkania. Dlatego w formularzu należy podać:

 • podstawowe dane nieruchomości (adres, właściciel, zdjęcie);
 • rok budowy;
 • metraż;
 • wysokość pomieszczeń;
 • liczba kondygnacji np. w domu jednorodzinnym;
 • liczba łazienek i toalet;
 • liczba i rodzaj okien;
 • zamontowana wentylacja
 • rodzaj budynku;
 • źródło ogrzewania i rodzaj grzejników;
 • ewentualne ogrzewanie piwnicy itd. 

Aby uzyskać certyfikat energetyczny, trzeba również przesłać audytorowi rzut nieruchomości. Dzięki temu nie ma już potrzeby podawania powierzchni pomieszczeń w danym mieszkaniu lub domu. 

Doświadczone firmy oferujące świadectwa energetyczne mają przygotowane formularza, które zawierają pytania o wszystkie istotne kwestie. Tego możesz spodziewać się w przypadku firmy iswiadectwa.pl. Prawidłowo wypełniony, szczegółowy formularz pozwala na załatwienie wszystkie online. Nie są konieczne oględziny nieruchomości, co przekłada się na atrakcyjną cenę usługi. 

Jak prawidłowo wypełnić formularz, aby uzyskać certyfikat energetyczny nieruchomości?

Formularz zawiera jednoznacznie sformułowane pytania. Większość z nich nie jest zbyt skomplikowana. A te, które mogą okazać się trudniejsze, są szczegółowo wyjaśnione. 

Może się jednak zdarzyć, że właściciel nieruchomości mimo to nie będzie pewien, jak wypełnić jakieś pole. To jednak nie problem! W przypadku profesjonalnych firm oferujących sporządzenie certyfikatu energetycznego możliwe jest poproszenie audytora o kontakt. Audytor w krótkiej rozmowie telefonicznej wyjaśni wszelkie niejasności, podpowie np. w jaki sposób znaleźć niezbędne informacje na tabliczce znamionowej lub w projekcie. 

Zdarza się oczywiście, że nie wszystkie dane można znaleźć – taki problem dotyczy zwłaszcza starszych budynków. Doświadczony audytor również w takim przypadku może okazać się pomocny. Znajomość procesów budowlanych oraz obowiązujących przepisów pozwala specjalistom, na szybkie oszacowanie danych parametrów na podstawie odpowiedzi na kilka pytań.

Formularz do uzyskania certyfikatu energetycznego – na co należy zwrócić uwagę?

Chcesz zamówić certyfikat energetyczny online? To nie problem, jeśli tylko dokładnie uzupełnisz formularz do jego uzyskania. Niestety okazuje się, że na rynku działają nierzetelne firmy, które oferują wykonanie świadectwa na podstawie bardzo krótkiego formularza, np. zawierającego tylko pytania o metraż nieruchomości i rok budowy. Taka sytuacja jest wysoce alarmująca!  

Na podstawie tak bardzo ograniczonych danych audytor nie jest w stanie wykonać rzetelnie świadectwa energetycznego. Warto zaznaczyć, że certyfikat energetyczny, który nie odpowiada stanowi faktycznemu nieruchomości, jest nieważny, zatem zlecający nadal może otrzymać grzywnę za niedotrzymanie ustawowego obowiązku. 

Aby uniknąć problemów, warto skorzystać  z usług profesjonalnych firm jak iswiadectwa.pl, które profesjonalnie zbierają informacje na temat danej nieruchomości, aby wykonane świadectwo energetyczne było prawidłowe z aktualnymi przepisami prawa.

Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Certyfikat energetyczny: ankieta i formularz do uzyskania
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej