Wprowadzenie obowiązku uzyskania certyfikatu energetycznego dla nieruchomości na sprzedaż i wynajem w kwietniu 2023 doprowadziło do wzrostu zainteresowania tym dokumentem, a także tematem efektywności energetycznej. Wielu właścicieli domów lub mieszkań, którzy chcą sprowadzić efektywność energetyczną swojej nieruchomości, korzysta z dostępnych w internecie kalkulatorów. Czy kalkulator efektywności energetycznej daje wiarygodne wyniki? Czy warto z niego skorzystać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Efektywność energetyczna budynku – co to takiego?

Według definicji, która znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, efektywność energetyczna nieruchomości to ocena jej właściwości, od których zależy zużycie energii w budynku. Przy ocenie efektywności energetycznej bierze się pod uwagę np.:

 • izolację termiczną budynku;
 • sprawność instalacji i urządzeń użytkowanych w budynku;
 • rodzaj systemów grzewczych, chłodzących i wentylacyjnych;
 • rodzaj okien i drzwi;
 • oświetlenie w budynku itd. 

Aby budynek był efektywny energicznie, warto w miarę możliwości zredukować zużycie energii. Najlepiej byłoby pomyśleć o efektywności energetycznej budynku już na etapie jego projektowania i budowy. To pozwolą w przyszłości na ograniczenie wydatków zarówno na zużycie energii, jak i na kosztowne termomodernizacje nieruchomości. 

Jak sprawdzić efektywność energetyczną nieruchomości? Oczywiście możesz przetestować kalkulator efektywności energetycznej. Innym rozwiązaniem jest zamówienie świadectwa energetycznego np. na iswiadectwa.pl, które miarodajnie odpowie na pytanie o zużycie energii w danym obiekcie. 

Kiedy przydaje się kalkulator efektywności energetycznej?

Jeśli chcesz tylko orientacyjnie oszacować, jaka energochłonny jest Twój budynek, możesz użyć jednego z licznych internetowych kalkulatorów efektywności. Taki kalkulator jest bardzo prostym narzędziem, którego użycie nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Musisz jedynie wpisać do poszczególnych pól kalkulatora pewne dane Twojej nieruchomości:

 • rok budowy;
 • liczba mieszkańców;
 • powierzchnia użytkowa;
 • ocieplenie budynku;
 • stolarka okienna;
 • rodzaj wentylacji;
 • źródło ciepła w budynku;
 • korzystanie z ogniw fotowoltaicznych itd. 

Te dane są niezbędne, aby kalkulator efektywności energetycznej mógł określić szacunkowe zużycie energii w Twoim domu lub mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że takie kalkulatory nie są miarodajnym narzędziem. Ich podstawowa zaleta to fakt, że można ich użyć bezpłatnie. Jeśli jednak planujesz prace termomodernizacyjne w budynku, które wiążą się z dużymi wydatkami i zależy Ci na optymalizacji kosztów, lepszym wyborem będzie świadectwo energetyczne sporządzone przez profesjonalnego audytora. 

Jak można poprawić efektywność energetyczną budynku?

Zarówno kalkulator efektywności energetycznej, jak i certyfikat energetyczny dostarczają cennych informacji na temat energochłonności danej nieruchomości. Należy jednak zaznaczyć, że w świadectwie wykonanym przez uprawnionego audytora znajdziesz zalecenia odpowiadające faktycznemu stanowi Twojego domu lub mieszkania. 

Nawet jeśli nie jesteś zobowiązany do kupienia świadectwa energetycznego, ale planujesz gruntowną modernizację nieruchomości, możesz rozważyć nabycie certyfikatu. Znajdziesz w nim wartościowe informacje na temat zużycia energii, które mogą być punktem wyjścia dla planowanych prac budowlanych.

Świadectwo energetyczne możesz zamówić w firmie iswiadectwa.pl, której audytorzy mają niezbędne uprawnienie i duże doświadczenie w wykonywaniu audytów. Koszt wykonanie świadectwa energetycznego online jest niewysoki. Może to być jednak opłacalna inwestycja, ponieważ świadectwo pomoże Ci zaplanować kroki termomodernizacyjne mające na celu poprawę charakterystyki energetycznej.


Opublikowano

2024-02-08

Oceń naszą publikację

Kalkulator efektywności energetycznej domu i mieszkania
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej